Kako da uništite dosadne štetočine koje vam napadaju krušku?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kruška je popularno voće koje se dugo gaji kod na i koristi u svežem ili prerađenom stanju. Međutim, ovu ukusnu voćku i njene plodove često mogu napasti štetočine, ukoliko ne vodimo dovoljno računa, i potpuno je uništititi. Saznajte kako da se rešite ovih „nepoželjnih stanara“ ove voćke.

Kruška (Pyrus) je rod drvenastih biljaka iz familije Rosaceae, čiji se istoimeni plodovi koriste u ishrani ljudi. Vrste ovog roda rastu u umerenim predelima Evrope, Azije i Afrike. Drveće je srednje visine (10-17m), uglavnom listopadno, sa prostim i naizmenično raspoređenim listovima. Plod je specijalan oblik bobice — pomum, sa jednoslojnim ili višeslojnim epidermisom.

Od krušaka se pravi i vrlo kvalitetna rakija - kruška (kruškovača), a najpoznatija kruškovača je od sorte viljamovke. Osim za rakiju, kruške se koriste i za pripremu kompota, džemova, pekmeza, slatka, kao i dodatak za razne voćne salate, kolače i slično.

Štetočine koje napadaju krušku i saveti za njihovo uklanjanje

Kruškina osa – Hoplocampa brevis

Odrasla jedinka kruškine ose ima žutosmedju galvu i grudi dok je abdomen sjajno crn. Noge i pipci su žuti. Može da naraste do 4-5mm. Larva je žutozelena sa crnom glavom. Napada cvet i plod kruške i hrani se mladim plodićima koji postaju deformisani. Oštećeni plodići se na kraju suše i opadaju. Odrasle jedinke ove štetočine  lete u vreme cvetanja ranih krušaka. Ženka može da položi i do 50 jaja u krunične listiće i može oštetiti nekoliko plodova. Nakon završetka ishrane se spušta u zemlju gde prezimljava.

Suzbijanje

Hemijske mere borbe

Kruškina osa suzbija se jednokratnim prskanjem odmah nakon cvetanja insekticidima na bazi: Piretroida, Hlorpirifosa, Hlorpirifosa+, cipermetrina.

Kruškina osica – Janus compressus

Odrasla jedinka kruškine osice ima žutocrveno telo i prozirna krila. Može da naraste do 9mm. Larva je bele boje i raste i do 12mm. Napada mlade izdanke kruške. Ženka legalicom spiralno pravi rupe u izbojku i u poslednju polaže jaje. Izbojci se savijaju, a nakon 2-3 nedelje su gotovo uvenuli. Potom se larva ubušuje u njega i hrani se njegovim sokovima, a lišće se kovrdža i tamni. Simptomi su slični simptomima bakteriozne plamenjače. Kruškina osica prezimljava kao larva ukopana u zemlju do nekoliko centimetara. Početkom maja pojavljuju se prve odrasle jedinke, nakon čega ženka polaže jaja. Nakon piljenja, larva se razvja i, nakon što završi sa ishranom, ukopava se u zemlju. Redovnim tretiranjem insekticidima nakon cvetanja može se ova štetočina držati pod kontrolom. Medjutim ukoliko se uoče posledice njenog polaganja jaja tj klonuli mladari na kojima se u osnovi uočavaju spiralne crne tačkice, treba pristupiti mehaničkim merama borbe.

Suzbijanje

- Preventivne mere borbe

Mehaničko suzbijanje se vrši uklanjanjem i uništavanjem zaraženih izbojaka van zasada.

- Hemijske mere borbe

Kruškina osa suzbija se jednokratnim prskanjem odmah nakon cvetanja insekticida kao što su Piretroidi, Hlorpirifos, Hlorpirifos+ cipermetrin.

Majski gundelj - Melolontha sp.

Majski gundelj je krupan tvrdokrilac. Duzine 20-30mm braon krila, crne glave i grudnog dela. Jaja su okruglasta, bela oko 2mm. Larva, zavisno od uzrasta, može biti veličine od nekoliko milimetara pa do 50mm. Telo ima povijen (zgrčen) oblik, bele do krem boje sa tamnim i zadebljalim zadnjim delom. Takođe ima naglašenu smeđu glavu. Ovaj insekt napada veliki broj ratarskih, povrtarskih, voćarskih biljnih vrsta. Hrani se lišćem (odrasli insekt) i korenom (larva). Najvece štete nanosi larva pošto se hrani korenom biljaka. Obim štete zavisi od uzrasta larve i biljke kojom se ona hrani. Odrasla jedinka se hrani lišcem i štete koje ona nanosi su mnogo manje od štete koje izazivaju larve.

Suzbijanje

- Preventivne mere borbe

Ovaj vid borbe protiv gundelja se zasniva na obradi zemljišta kojom se larve izbacuju na površinu. Najveci efekat se postiže obradom u pozno proleće i u ranu jesen (ukoliko nije sušno). Tretiranje zemljišta se vrši ukoliko se primeti veće prisustvo larvi pre setve ili sadnje ratarskih, povrtarskih i voćarskih biljnih vrsta uz obavezno unošenje insekticida u zemljište obradom.

- Hemijske mere borbe

Hemijskim putem, larve se suzbijaju preparatima na bazi Bifentrina, Hlorpirifosa…

Kalifornijska štitasta vaš - Q. perniciosus

Telo odrasle ženke kalifornijske štitaste vaši je žuto, okruglog do jajastog oblika. Štit ove vaši je siv sa karakterističnim krugovima. Odrasli mužjak ima noge i krila. Leti tri četiri dana u periodu parenja zatim umire. U početku svog razvoja larve su žute. Kreću se kratko vreme, potom se fiksiraju za stalno mesto, prekrivajući se voštanim štitićem. Kalifornijska štitasta vaš napada jabuku, krušku, breskvu, šljivu i dr. Sisanjem sokova vaš oslabi napadnute biljke, što dovodi do sušenja, odnosno propadanja čitavih stabala. Oštećenja na plodovima se prepoznaju po crvenkastim kružićima. Takvi su plodovi obično sitni neugledni i lošeg ukusa. Do kraja aprila larve evoluiraju u mužjake i ženke. Oplodjene ženke legu larve od polovine maja do polovine juna. Prosečna plodnost ženke je 150 do 500 larvi.

Ovo je veoma neprijatna štešočina i teška je za suzbijanje. Da bi smo imali zadovoljavajuće rezultate moramo je suzbijati u odredjenim fazama njenog razvoja kada je najosetljivija.

1) Prezimljujuća forma

– Mineralnim uljima tokom mirovanja vegetacije (bar 3 lit/100 lit vode). Na ovaj način pokušavamo da ugušimo larvu

- U fazi pucanja pupoljaka do roze pupoljka -  Mineralno ulje + Hlorpirifos. Ovde pokušavamo da suzbijemo larvu drugog stadijuma koja je izašla ispod majčinog štitića.

2 – Suzbijanje mužjaka. Njegov let se prati feromonskim klopkama što je za naše uslove komplikovano. On obično leti pred kraj cvetanja jabuke. Redovan tretman u precvetavanju može da ima zadovoljavojući učinak.

3 – Suzbijanje pokretnih larvi prve generacije. Obično se pojavljuju krajem maja i početkom juna. Tada smo slobodniji za upotrebu insekticida. Da bismo pogodili pravi momenat za tretman postavljamo lovne klopke oko uočenih kolonija u vidu crne izolir trake sa lepljivom stranom okrenutom napolje. Kada na crnoj traci uočimo pojavu žutih tačkica (larve ove vaši) znači da možemo efikasno raditi sa insekticidom.

4- Suzbijanje pokretnih larvi druge generacije. Ona uglavnom napada plodove i ovde je dosta teže odrediti momenat za tretiranje.

Sve gore napomenute mere se uklapaju u redovne programe zaštite. Ukoliko se primeti prenamnoženje ove vaši, tada se njima (pomenutim merama) poklanja posebna pažnja.

Mere borbe

- Preventivne mere borbe

1) Podizanje novog voćnjaka što dalje od starih zaraženih parcela.

2) Sadnja sadnica koje nisu zaposele vaši tj ne zaražene sadnice.

3) Praćenje razvoja kaliforniske štitaste vaši tokom vegetacije.

4) Orezivanje – pravljenje prozračne krošnje koja se kvalitetnije može tretirati insekticidima.

- Hemijske mere borbe

Od hemijskih sredstava se mogu koristiti preparati na bazi: Mineralnog ulja, Piretroida, Hlorpirifosa, Hlorpirifosa+cipermetrina, Acetamiprida, Imidakloprida…

Kruškina buva – Psylla pyri

Najveće štete prave larve koje se hrane sisajući sokove i izazivajući deformitete na biljkama. Pored ovoga štetu pravi i medna rosa koju larve luče. Na njoj (mednoj rosi, medljika...) se razvija gljiva čadjavica koja nema direktan kontakt sa biljkom, ali je prlja. Zaprljani listovi ne mogu da vrše svoju funkciju u punom kapacitetu, dok plodovi imaju manju ili nikakvu tržišnu vrednost.  Čim temperature predju 8 stepeni celzijusa pojavljuje se odrasla jedinka. To može da se desi u januaru, februaru… Ubrzo nakon njihove pojave kreće polaganje jaja. Jaja polaže oko pupoljaka a kasnija tokom leta i na listovoma.

Kruškina buva je jedno od najznačajnijih štetočina kruške. Borba protiv nje je kompleksna I kontinuirana tokom cele sezone. Koncept borbe se zasniva u presecanju lanca njenog razvoja i držanja populacije pod kontrolom. U početku godine se vrsi maskiranje (ulje) ili prljanje (glina) drveta da zimske ženke ne polažu jaja. Na položena jaja možemo delovati uljem, piriproksifenom, spirotetramatom, milbemektinom… Na odrasle jedinke, pre kretanja vegetacije, se može tretirati duplim dozama piretoroida.Voditi računa jer upotrebu piretroida treba ograničiti samo na početak vegetacije. Sa kretanjem predatora kruškine buve treba prekinuti upotrebu preparata koji u sebi imaju piretroide.

Suzbijanje

- Agrotehničke mere

  1)kontrolisano djubrenje azotom

  2)letnja zelena rezidba

- Hemijske mera borbe

U tu svrhu se koriste preparati na bazi: parafinskog ulja, acetamipridi, imidaklopridi, Abamektini, spirotetramat, milbemektin, piriproksifen.

Kruškin smotavac – Laspeyresia pyrivora

Leptir kruskinog smotavca je smeđe boje, u rasponu krila ima 17-21 mm. Prednja krila su sivo smeđa sa poprečnim talasastim šarama. Gusenica je bela sa svetlo-smeđom glavom.Odrsala gusenica je duga 16-18 mm. Lutka je tamno smeđa i nalazi se u gustom svilastom kokonu po kome su zalepljene čestice zemlje. Kruškin smotavac napada plod. Najveću štetu prave gusenice koje buše plod. Napadnuti plod gubi tržišnu vrednost. Kruškin smotavac ima samo jednu generaciju, a jabukin smotavac dve generacije godišnje. Najslabije su napadnute ranostasne sorte krušaka, a najviše stradaju plodovi kruške koji sazrevaju krajem jula ili u avgustu.

Suzbijanje

- Mehaničke mere borbe

Obrada zemljišta ispod drveta. Na ovaj način izbacujemo lutke na površinu koje stradaju od vremenskih prilika i predatora.

- Hemijske mere borbe

Za suzbijanjeove štetočine postoji veoma širok spektar insekticida na bazi: piriproksifen, hlorantranilipol, hlorantranilipol+abamektin, hlorantranilipol+lambda-cihalotrin, emamektin benzoate, indosikarb, deltametrina...

Agroinfo.rs

Kako da uništite dosadne štetočine koje vam napadaju krušku?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Zbog krize u Ukrajini i pada izvoza, poljski farmeri tvrde da su pred bankrotom, a posebno se skreće pažnja na niske cene kojima se jabuka otkupljuje od uzgajivača i visoke cene proizvoda u prodavnicama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета