КАЛЕНДАР РАДОВА У ВОЋАРСТВУ

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Подсетник за све који се баве воћарством. Како изгледају радови у воћарству по месецима.

ЈАНУАР:
У јануару се врши орезивање јабучастих воћних врста. Још увек се продају плодови крушке и јабуке. Набављају се пестициди и дјубриво за прихрањивање воћки.

ФЕБРУАР:
Фебруар је месец за резидбу не само јабучастих већ и коштичавих воћних врста. То је време за површинску обраду земљишта као припрема за пролећну садњу воћака. Затим, врси се зимско прскање воћњака и класирање подлога и садница.

МАРТ:
Март је месец за подизање нових засада, матишњака и подлога. Такодје се ради на сузбијању корова у воћњаку и обавља медјуредно орање. Време је и за плаво прскање кајсије и брескве. Затим, прекалемљењивање и подмладјивање воћних сорти. Орезивање малина и купина.

АПРИЛ:
У априлу се спроводе мере заштите против штеточина и болести. Врси се детаљна обрада земљиста у воћњацима, матичњацима, растилу и семеништима. Април је такодје месец за чисћење подлога.

МАЈ:
У мају и даље траје обрада земљишта. Тада је потребно проредити плодове воћака и уклонити непотребне младаре у новијим засадима. Ово је и месец за калемљење и чисћење подлога. А почиње и прва берба јагоде, вишње и трешње.

ЈУН:
У јуну се надаље спроводи заштита воћњака од штеточина и болести, као и поврсинска обрада земљиста. Обавља се зелено орезивање младих бресака. Јун је месец када се бере малина, трешња, вишња, и ране сорте крушке, јабуке, брескве, кајсије и шИјиве.

 

ЈУЛ:
Јул је месец када је воћке потребно заливати и обавити зелену резидбу. Код младих засада круске и јабуке изводи се разводјење младара, прстеновање и полупрстеновање. Припремају се подлоге за калемљење и обавља се калемљење подлода. Наставља се берба воћака започета у јуну месецу. Обавља се застита воћњака од болести и стетоћина код воћа које ће тек касније дати плодове. Припремају се услови за садњу јагоде.

АВГУСТ:
Поћиње садња јагода и наставља се припрема подлога за калемљење и изводи само калемљење воћа. Поред плодова који сазревају јос у јулу, у другој половини августа почињу сазревати и лешници. Припрема се и анализира структура земљиста, за нове саднице. Заливање, застита од стеточина и обрада земљиста и даље трају. Као и разводјење младара.

СЕПТЕМБАР:
Калемљење воћака требало би заврсити у првој декади септембра. Затим обавити основно дјубрење воћњака и припремити земљисте за подизање воћњака, растило и семениште. У септембру почиње берба ораха, касних сорти јабуке и круске, а наставља се и берба лешника.

ОКТОБАР:
Берба ораха и зимских сорти јабуке и крушке се приводи крају. Обавља се јесења обрада земљиста и основно дјубрење. Октобар је време за сетву семена у семеништу и припрему садница за вадјење.

НОВЕМБАР:
У новембру се коначно ваде подлоге и саднице воћака. Након тога се подижу нови воћњаци и матичњаци. Спроводи се плаво прскање воћака и друге мере застите од стеточина.

ДЕЦЕМБАР:
Децембар је месец који обично не дозвољава даље радове у воћњаку, мада се у случају екстремно повољних услова може наставити садња воћака. У сваком случају се води брига о плодовима, садном материјалу, пољопривредним машинама, алатима и амбалажи. Децембар је вероватно и најповољнији месец за едукацију воћара када би било добро да обнове и унапреде своје знање о воћарству, сто ће свакако дати и позитивне резултате.

poljoprivrednisavetnik.com

КАЛЕНДАР РАДОВА У ВОЋАРСТВУ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Sve više odustajanja od bavljenja poljoprivredom, što zbog neisplativosti skoro pa nikakve državne pomoći tako i zbog zagađenosti čitave atmosfera. Tako je i ova porodica odustala od svog prelepog voćnjaka, 500 kom. stabala Jabuke završavaju ,više nije moguće da OPSTANEMO

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Kao i kod mnogih drugih vrsta voća, hlađenje i zamrzavanje mogu produžiti život banane, postoje načini za čuvanje banana kako biste imali određenu kontrolu nad njihovim procesom zrenja i održali ih svežim i ukusnim tokom dužeg vremenskog perioda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета