Лимун можете гајити и на тераси

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Лимун је медитеранска биљна врста лепих цветова и надасве корисних и укусних плодова. Може се гајити у саксији, на тераси, у башти... Ако желите да и вама лимун улепша простор или буде надохват руке за лимунаду у врелим летњим данима.

Цитруси су одувек били омиљени као гајена врста у кућним условима за дворишта, терасе и слична места. Постојали су читави засади цитруса где су људи своје баште у потпуности подредили томе да их гаје само као врсте из медитеранских делова, односно као такозване оранжерије. Врсте које су гајене у башти држане су током целе године напољу у саксијама.

Лимун не воли зиму

Међутим, као што знамо, за лимун је потребно да се уноси током зиме, односно када наступи хладно време, он се уноси у просторије у којима је температура изнад нуле, јер не може да издржи мраз.

Лимун се мора гајити на месту са довољно сунца. У зависности од величине биљке, потребно је да постоји и одговарајућа величина саксије у којој ће бити посађена.


Чак ни заштита биљке уз помоћу различитих врста пригодних материјала и асура неће помоћи јер лимун може да презими максимално на температури око нуле, а након тога биљка губи кондицију, губи део лишћа и не може се повратити.

Различите врсте лимуна
Најчешће гајени цитрус јесте лимун. Постоје различити варијетети лимуна који се код нас гаје. Рецимо вилафранц, мајер, лимун месечар... То су врсте које обилно плодоносе код нас.

Познато је да лимун цвета током целе године. То значи да ће у пролеће па све до краја лета биљка формирати обиље цветова из којих ће настати зачеци плодова. Биљка лимун мора се гајити на месту са довољно сунца. У зависности од величине биљке, потребно је да постоји и одговарајућа величина саксије у којој ће бити посађена.

Гајење лимуна
Уколико се одлучимо за гајење ове биљке, морамо бити сигурни да је калемљена, иначе нећемо имати никакав плод од ње. Калемљени лимун се треба пресађивати бар сваке друге године у саксију која је за нијансу односно за два до три центиметра већа од саксије у којој је биљка била.


Лимун је потребно барем једном или два пута годишње прихранити, односно мора се додати један слој земље од 1-2 цм који ће на тај начин чувати корен и обезбедити да биљка буде успешна.
Лимун захтева специфичан облик земљишта, односно хумуса, у којем ће расти. Потребно је да хумус садржи дозу калцијума, који ће омогућити правилан раст и развој биљке, формирање листова, цветова, а након тога и плодова.

Приликом одабира супстрата за сађење биљке, имате могућност да купите готову земљу коју ћете само додати приликом пресађивања или сађења биљке или можете сами направити смесу у којој има кречног песка, земље, гнојива, стајског ђубрива, тресета и других различитих елемената.
Када се биљка пресађује, потребно је имати у виду да лимун има изузетно јак жиличаст корен који се формира тако да на самој површини биљка има обиље коренчића који излазе на горњу страну и на тај начин црпе и оно мало влаге коју биљка има. Зато је потребно лимун барем једном или два пута годишње прихранити, односно мора се додати један слој земље од 1-2 цм који ће на тај начин чувати корен и обезбедити да биљка буде успешна.

Како да лимун добро расте и рађа
Приликом гајења лимуна потребно је користити и одређена средства која ће помоћи биљци да настави да расте и да се формира у потпуности како би имала све елементе за квалитетан изглед. Разлика између квалитетне и мање квалитетне биљке јесте недостатак листова, недостатак цветова, неформирање плодова или пак некада потпуно сушење биљке.

Правилно гајење лимуна подразумева одабир специфичног ђубрива, односно течног ђубрива које се користи за прихрану, а које се по препоруци произвођача може додавати два или три пута месечно, разређивањем у води, заливањем биљке или прскањем преко листова.
Орезивање лимуна
Таква биљка ће засигурно имати лепе цветове и формирати плодове. Приликом успешног гајења лимуна неопходно је биљку знати орезати. Биљка лимуна нема званично време орезивања као што друге воћне врсте имају.

Потребно је да се лимуну у пролеће, приликом изношења биљке из куће са првим топлим данима (крајем априла, почетком маја), одрежу неке од грана како би се омогућило да биљка добије нову зелену масу. Није потребно сувише је орезати, можда неких 10-20%.

Када се лимун износи на сунце?
Приликом гајења лимуна, поред резидбе, неопходно је знати да је биљку потребно изнети у пролеће, односно крајем априла, почетком маја, када је време постало довољно топло да не постоји опасност од неког касног пролећног мраза. Биљка лимуна је гајена у затвореном простору где није било велико сунце - зато је потребно изнети је на терасу, на место на којем нема неког претерано великог сунца да не би дошло до пропадања листова који су се формирали у току зиме.

Таква биљка изгуби већи део биљне масе и на тај начин може доћи чак и до увенућа биљке. Лимун би по изношењу требало да буде на тераси у неком делу где је полусеновито, односно где нема директног сунца, а постепено, како време пролази, изнети га да већ у мају или јуну месецу буде на директном сунцу.

 Izvor:agromedija.rs/dipl. inž.Vladimir Milutinović

Лимун можете гајити и на тераси

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Sa toplim danima pojavili su se i mnogobrojni insekti te otvorili sezonu uboda. Donosimo i više nego efikasan način da se izborite sa ovim problemom. Evo i kako.

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Kao i kod mnogih drugih vrsta voća, hlađenje i zamrzavanje mogu produžiti život banane, postoje načini za čuvanje banana kako biste imali određenu kontrolu nad njihovim procesom zrenja i održali ih svežim i ukusnim tokom dužeg vremenskog perioda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета