ŠLJIVA BORANKA: Moderna sorta vrhunskog kvaliteta

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Boranka je visoko kvalitetna stona sorta, ranog vremena zrenja.

Dobijena je ukrštanjem sorti Kalifornijska plava (California blue) i Rut geršteter (Ruth Gerstetter) 1964. godine, a za sortu priznata 2004. godine. Autori su dr Dobrivoje Ogašanović, mr Radunka Plazinić, dr Svetomir Stamenković i dipl. ing. Vladan Milinković.

Stablo je bujno, slično po habitusu sorti Rut geršteter. Uglovi grananja su dosta oštri, što može dovesti do loma grana pri prerodevanju. Dobro je garnirana rodnim drvetom. Rađa na mešovitim grančicama i majskim kiticama. U cvetnom pupoljku sadrži prosečno 1,61 cvetova. List je krupan, tamnozelen i blago nazubljen. Cvet je srednjekrupan, beo, razvijenih cvetnih elemenata. Cveta gotovo istovremeno sa Rut geršteterom. Delimično je samooplodna. Rodnost je solidna, čak i u godinama sa poznim mrazom. Nije izrazito osetljiva na bolesti i štetočine, a na virus šarke šljive (Plum pox virus) je tolerantna. Sa sejancem dženarike pokazuje dobru kompatibilnost.

Plod je loptasto ovalan, srednje krupan do krupan, krupniji od Rut gerštetera. Prosek mase dosta varira (28,2−40,7 g). Dimenzije ploda su: visina - 36,8 mm, širina - 36,9 mm, debljina - 35,1 mm. Šav je slabo izražen, boja intenzivno plava. Mezokarp je slatkasto-nakiseo, žute boje. Peteljka je kratka i debela. Koštica je srednjekrupna, prosečne mase 1,11 g. Dimenzije koštice su: visina - 19,9 mm, širina - 16,0 mm, debljina - 9,5 mm. Kod ranije ubranih plodova ponekad se teže odvaja od mesa.

Sazreva izrazito rano, 7−10 dana posle Rut gerštetera. Pokazuje veoma dobru transportabilnost.

Izvor:http:institut-cacak.org

ŠLJIVA BORANKA: Moderna sorta vrhunskog kvaliteta

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Zbog krize u Ukrajini i pada izvoza, poljski farmeri tvrde da su pred bankrotom, a posebno se skreće pažnja na niske cene kojima se jabuka otkupljuje od uzgajivača i visoke cene proizvoda u prodavnicama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета