Šupljikavost lišća voćaka: Simptomi i zaštita

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Šupljikavost lišća voćaka (Stigmina carpophylla) ima širok areal rasprostranjenosti. Najveće štete patogen pričinjava koštičavim vrstama voćaka, posebno breskvi, kajsiji i trešnji.

Štete nastaju usled propadanja lišća i smanjenja njegove fotosintetske aktivnosti, sušenja mladara i gubljenja tržišne vrednosti plodova.Simptomi bolesti se javljaju na lišću, plodovima i mladarima. Na lišću se uočavaju sitne (3-10 mm) okrugle i crvenkaste pege, oivičene jednom zagasitom linijom i hlorotičnim oreolom. U okviru pega lisno tkivo izumire, suši se i ispada, zbog čega lišće postaje šupljikavo. Zbog toga je ova bolest još poznata i kao sačmavost ili rešetavost lišća. 

Simptomi na plodovima u velikoj meri zavise od vrste voćke. Na mladim plodovima, naročito kajsije, primećuju se sitne tamne crvenkaste pege, veličine 2-3 mm. Sa porastom ploda tkivo u okviru pega hipertrofira i nastaju sitne kraste ili bradavice mrkocrvene boje, zbog kojih je bolest poznata i kao šugavost plodova.

Kod višnje i naročito trešnje, ispod pega se ne formira plutni sloj, zbog čega patogen prodire do samih koštica. Oboleli mezokarp puca i nastaje levkasto udubljenje, kroz koje se vidi koštica. Zbog naseljavanja oštećenog mezokarpa različitim saprofitskim gljivama zreli plodovi brzo trunu i gube svaku upotrebnu vrednost. Na mladarima nastaju pege slične onima na lišću i to najčešće u blizini pupoljaka. Kasnije, ispod pega tkivo kore nekrotira i javljaju se ulegnuća. Zahvaćeni mladar nastavlja sa porastom, zbog čega nekrotirano tkivo puca i nastaju sitne rak-rane iz kojih često ističe smola. Vremenom, pege se proširuju i ponekad mogu prstenasto da zahvate mladar, što dovodi do njegovog sušenja. Na granama breskve mogu se javiti hipertrofirane zone prečnika do 10 cm. Pri vizuelnom određivanju bolesti treba imati u vidu da slične simptome na mladarima izazivaju i druge gljive. Oboleli pupoljci postaju tamnomrki, suše se i iz njih često curi smola. Iz zaraženih cvetnih pupoljaka micelija zahvata cvasti, koje se suše i ne daju rod.

Osnovna mera zaštite je uklanjanje suvih mladara i grana, kao i onih sa rak-ranama pri rezidbi i njihovo uništavanje. Plavo prskanje preparatima na bazi bakra tokom jeseni (po opadanju lišća) i bakrom i uljem pred kraj zime (pred bubrenje pupoljaka) daje dobre rezultate u suzbijanju S. carpophila.

Tokom vegetacije sa 1-2 prskanja, odmah nakon precvetavanja i 2-3 nedelje posle predhodnog, može se postići dobra zaštita. 

Obično se vreme tretiranja tokom vegetacije poklapa sa pojavom insekata tipa vaši, pa je potrebno u ove tretmane dodati i neki insekticid. Primer je tretman u precvetavanju.

Vreme zaštite se takođe poklapa i sa zaštitom protiv pegavosti (kožičavosti, kokomicesa) lista višnje i trešnje - Blumeriella jaapii (coccomyces hiemalis) pa pročitajte i o tome i iskombinujte preparate. Zaštita protiv obe ove bolesti kao i insekata tokom vegetacije je prvi put kod zaštite u precvetavanju.

Izvor:http:vocarskisavetnik.com

Šupljikavost lišća voćaka: Simptomi i zaštita

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Vlasnik plantaže višanja u opštini Merošina Hranislav Stojanović izjavio je da je 99 odsto roda tog voća prodato otkupljivačima po ceni od 40 dinara, što je za 10-15 dinara jeftinije nego prošle godine iako je mineralno đubrivo bilo dva-tri puta skuplje, a značajno su poskupeli i gorivo i zaštitna sredstva.

Kao i kod mnogih drugih vrsta voća, hlađenje i zamrzavanje mogu produžiti život banane, postoje načini za čuvanje banana kako biste imali određenu kontrolu nad njihovim procesom zrenja i održali ih svežim i ukusnim tokom dužeg vremenskog perioda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета