U milionskom gradu uspešno gaji grožđe i jagode, a evo i kako!

Foto:Printscreen

Foto:Printscreen

Iako je u ovoj zemlji zabeležen porast proizvodnje grožđa i jagoda, gajenje ovih kultura još uvek nije toliko rašireno u urbanim sredinama koliko bi moglo. Evo kako jedan Filipinac uspešno gaji jagode i grožđe u svom milionskom gradu.

Baštovan u Antipolu, provinciji Rizal na Filipinima, ne samo da uzgaja obične useve, već u svom domu gaji i grožđe i jagode.

Konstancio Estuje, inače glavni pomorski inženjer na jednom brodu, je do danas aktivan pomorac. Pored toga, on uvek nađe vremena da prati svoju baštu kad god je na brodu ili van njega.

Njegova bašta od 162 kvadratna metra je dom nekoliko vrsta grožđa, jagoda i drugog voćnog drveća i useva. Takođe, ima zasebnu poljoprivrednu površinu od 885 m2 u Morongu, gde Konstancio i njegova porodica uzgajaju gotovo iste useve.

Konstancio Estuje je odrastao pomažući svom dedi na farmi u njegovom rodnom gradu Barseloni, provincija Sorsogona na Filipinima, a 2017. je ponovo razvio naklonost za gajenje useva nakon što je njegovih prvih nekoliko sadnica grožđa „katavba“ uspešno urodilo plodom u njegovom dvorištu. Sledeće godine pokušao je da obrađuje sadnice jagoda iz Baguia koje su takođe uspele.

Urbani dom sa plodnim dvorištem

Estuje je nastavio sa gajenjem grožđa katavba i proširio se na više sorti grožđa kao što su Brazilski hibrid, Narc crni, čudotvorno grožđe, bela malaga i njegove druge novostečene sorte, uključujući sorte, crveni kardinal, plamen, merlot (vinsko grožđe), crveni globus, Bajkonur, Himrod, King's Rubi, Kioho i drugo. Od jagoda ima japansku Šogu, letnju princezu, Sweet Charlie, San Andreas. U ovom vrtu još se nalaze avokado, mango, kalemljeni kalamansi, pomelo, jabuke, zelena salata, šargarepa.

Uprkos tome što nije prisutan u svom vrtu tokom cele godine jer radi na brodu, Estujea porodica redovno informiše onjihovoj bašti. Odmor posvećuje održavanju svog vrta i farme, a takođe mnogo nauči od kolega uzgajivača koje upoznaje preko zajednica za baštovanstvo na internetu.

Nevolje sa kojima se suočavao u gajenju useva

U vrtu postoje dve glavne poteškoće: kišna sezona i štetočine. Kišni dani imaju tendenciju da oštete cvetove grožđa, a takođe uzrokuju glivice na lišću. Kada se to dogodi, Estuje odmah uklanja zaražene listove kako bi sprečio dalje širenje štetočina.

Voćne muve, lisne uši i ptice, takođe često stvaraju probleme jer napadaju jagode, posebno kada su skoro zrele. Estuje se time pozabavlja pomoću mreže za pakovanje voća i atraktiva za voćne muve. Takođe, biljke jednom nedeljno prska uljem za pranje posuđa dok štetočine ne nestanu.

Nekoliko tehnika koje Estuje koristi

Uzgajanje

Savet je da ne sadite ovo voće u zonama poplava kako biste izbegli rizike od utapanja.

Razmnožavanje

Grožđe propagira razmnožavanje reznicama. Posle dva meseca izolacije u vrećici sadnice, kada vitice grožđa izađu, to je vreme kada možete da presadite ukorenjenu sadnicu grožđa u zemlju.

Sunčeva svetlost

Grožđe mora biti na suncu najmanje osam sati dnevno. Svakodnevno nadgledanje vinove loze i jagoda presudno je za sprečavanje bilo kakvih nevolja koje se mogu pojaviti u vrtu, rekao je Estuje.

Rezidba

Najbolje je orezivati grožđe u bilo kom periodu osim u vlažnoj sezoni. Kada se dogodi faza cvetanja, ne prskajte nikakve insekticide ili fungicide, jer to takođe može uništiti cvetove. Estuje orezuje vinovu lozu dve nedelje nakon primene đubriva.

Kod jagode uklanja stare listove kako bi poboljšao i podstakao rast krošnje i pripremio biljke za fazu oplodnje.

Đubrenje

Estuje sam proizvodi svoj humus za baštu. Stajsko đubrivo dobija iz sopstvenog uzgoja zečeva.

Berba

Posle četiri meseca ili oko 120 dana od orezivanja, plodovi će verovatno postati spremni za branje. Estuje obavlja berbu iz nekoliko navrata jer uzgaja različite sorte grožđa sa različitim vremenom sazrevanja.

Ove proizvode, Estuje gaji sa svojom porodicom za sopstvene potrebe, ali sve više i za prodaju. Bašta nije samo izvor hrane i dodatne zarade. To je takođe mesto kom se Estuje raduje kada se vrati kući nakon što je duge mesece proveo na brodu.

Agroinfo.rs/agriculture.com.ph

U milionskom gradu uspešno gaji grožđe i jagode, a evo i kako!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Poljoprivrednici u Srbiji će sledeće nedelje izaći na protest upozorenja, blokadom puteva na više mesta, ako država ne ponudi rešenja za probleme sa viškovima mleka i žitarica, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji Milija Palamarević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета