Зимска резидба вишње

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У циљу очувања дуговечности и родног потенцијала код вишње се мора изводити редовна резидба воц́них стабала.

Резидбом се у добром делу програмира количина плодова по јединици стабла и могуц́ности воц́ног стабла да изнесе те плодове, да обнови родно дрво и да издеференцира родне елементе за идуц́у производну годину.

Протекла година је била мало специфична, дошло је до ретро вегетације па тако да имамо други прираст младара који није добро одрвенео, и ти су ластари осетљиви на зимске мразеви и у току зимских месеца може доц́и до измрзавања.

Ове ластаре морамо током резидбе обавезно добрим делом остранити. Резидбом код вишње без обзира да ли ц́е се радитити ручна или машинска берба острањујемо гране које су у првом реду суве, сломљене или болесне. Гране и гранчице које су на доњем спрату или у доњем делу круне такође острањујемо или закрац́ујемо на млад прираст тако да имамо простор од 50 цм висине од првих родних гранчица до површине земље где ц́е се вршити одржавање земљишта било да је то ротофрезирање или хербицидни третман испод круне воц́ног стабла. Такође приликом резидбе ако имамо заостале изданке обавезно их острањујемо маказама што ближе до површини земљишта или чак и дубље.

Резидбом код вишње исто тако јаке ластаре из унутрашњости круне воц́ног стабла острањујемо као и родне паралелне ( насадне ) гране и гранчице. Вршимо изолацију врха круне воц́ног стабла умањујуц́и доминатност на бочна разгрњавања. Ако је у питању пирамидална круна резидбом гледамо да одржавамо спратну доминацију тако да доњи спратови буду увек јаче развијени него средњи или вршни. Изрођене гране и гранчице се резидбом острањују а издужене гране и гранчице се закрац́ују на младе прирасте ради обнове родних гранчица и спречавања огољавања.

Резидба је обавезна мера током сваке године, само се прилагођава хабитусу воц́ног стабла. Тако у почетку првих неколико година имамо резидбу за формирање жељеног узгојног облика а после четврте године резидба на род или регулисање родности у зависности од жељеног узгојног облика и интезивности производње.

Резидба је помотехничка мера која оптерец́ује производњу од неколико хиљада динара, до 200 еура по ха али зато много значи за добијање доброг приноса и квалитетног производа. Са резидбом почињемо по опадању лишц́а а то је крај новембра месеца почетак децембра па све до почетка бубрења пупољака и кретање нове производне године крај марта а најкасније почетак априла месеца.

 Izvor: agroeko.net

Зимска резидба вишње

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasnik plantaže višanja u opštini Merošina Hranislav Stojanović izjavio je da je 99 odsto roda tog voća prodato otkupljivačima po ceni od 40 dinara, što je za 10-15 dinara jeftinije nego prošle godine iako je mineralno đubrivo bilo dva-tri puta skuplje, a značajno su poskupeli i gorivo i zaštitna sredstva.

Organska proizvodnja generalno poslednjih godina u Srbiji beleži porast. Kada je u pitanju proizvodnja višnje, situacijia je ista, naročito ako se govori o domaćem ekotipu, oblačinskoj višnji koja je vrlo pogodna za gajenje, a ostvaruje i dobru cenu.

Voćari u selima oko Topole polako završavaju berbu višanja, međutim, nazadovoljni su kvalitetom plodova. Višnja je, kažu, rodila dobro, ali kupci traže samo prvu klasu.

Nepovoljno vreme pogodilo višnju i šljivu, pa voćari, kako prenosi RTS, strahuju od haotičnog scenarija iz prethodnih godina

Jun je mesec kad počinje zrenje i berba višanja. Kao i svake godine, a posebno u godinama kad su zime blage, a proleća nestabilna sa velikim temperaturnim razlikama, dolazi do pojave neujednačenog zrenja plodova višnje.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović sastao se sa grčkim kolegom ministrom ruralnog razvoja i hrane Grčke, Spilios Livanosom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета