Како сачувати ускладиштене житарице од инсеката

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Након успешне жетве и добрих приноса, житарице треба адекватно складиштити. Велику опасност по ускладиштене житарице представљају инсекти који могу да проузрокују штету и до 15%, која се огледа у смањењу квалитета и ускладиштене масе.

Потребно је у складишта уносити само здраве житарице које имају мањи % влаге (испод 12%). Повољна температура за развој инсеката је између 20 и 35 степени а влажност ваздуха је 60-80%. Ван ових граница се успорава развиће и размножавање инсеката. Због тога у складишту треба обезбедити одговарајуће услове као што су температура, влажност ваздуха и зрна,како не би дошло до појаве и ширења складишних штеточина.
На основу штета које праве складишни инсекти се могу поделити у две групе: примарне штеточине (које оштећују цела зрна) и секундарне (које се хране зрнима која су већ оштећена).

Примарне штеточине

Примарне штеточине су економски најзначајније и то су жишци (Ситопхилус гранариум, С.орyзае, С.зеамаис), Рyзопертха доминица и житни мољац (Ситотрога цреалелла). Житни жижак је најчешћи у складиштима пољопривредних произвођача због тога што се више јавља у хладнијим складиштима. Ларве жижака се развијају у зрну а одрасли се налазе у унутрашњости робе и тешко се уочавају (када је топло онда се могу видети на површини жита).

У току године могу имати 3-4 генерације а у повољним условима и више. Када су присутни ови инсекти у ускладиштеним житарицама жито се загрева, може доћи до појаве влаге од кондензације и може доћи до клијања зрна као и појаве микроорганизама (грудва се, буђа). Овакво жито не може да се користи за исхрану људи и животиња.

Рyзопертха доминица се углавно налази у великим силосима. Ларве се хране и развијају у зрнима, одрасли инсекти се убушују у зрна. Активношћу ових штеточина не долази до загревања жита. Присуство се примећује по брашнастој прашини која је настала од исхране инеката. Житни мољац је значајна штеточина. Штете причињавају само ларве које које се развијају у зрнима. Презимљава као ларва а у пролеће се развијају одрасли инсекти, у току године могу имати 1-3 генерације.

Секундарне штеточине

Секундарне штеточине оштећују већ оштећена зрна и најзначајнији су брашнари. Ларве се развијају изван зрна. Штете праве ларве и одрасли инсекти. Брашнени (Епхестиа кухниелла) и бакрени мољац (Плодиа интерпунцтелла) су из реда Лепидоптера. Штете причињавају само ларве (гусенице) које испредају нити које повезују зрна или брашно у грудве. Ларве се налазе само у површинском слоју.

Мере сузбијања штетних инсеката у складишту
Да би се житарице у складишту очувале у здравствено исправном стању најважнија је примена превентивних мера и стално праћење појаве штеточина током складиштења. Складиште треба адекватно припремити за складиштење, уклонити заостале залихе, складиште детаљно очистити, све пукотине и удубљења на зидовима, таваници, поду затворити јер у тим пукотинама могу остати штеточине и извршити заразу нових производа.

Обавити хигијенско кречење таванице и зидова и обавити хемијски третман празног складишта ако је складишту протекле године било појаве штеточина применом одговарајућих инсектицида. Складиште треба да има добро проветравање да би се одржала оптимална температура и влага у складишту.

Izvor: agromedija.rs

Како сачувати ускладиштене житарице од инсеката

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

U Srbiji pšenica predstavlja jednu od najvažnijih poljoprivrednih kultura. Ipak, rat u Ukrajini uzrokovao je globalne poremećaje na tržištu, pa su tako i silosi u našoj zemlji još uvek puni, uprkos tome što se bliži nova žetva.

Ubraja se među najlepše ptice Evrope, ali za pčelare je pčelarica (Merops apiaster) koja proždire pčele koje se vraćaju sa paše u košnicu kad im je voljka napunjena nektarom. Jedna ptica može da pojede 150–250 pčela, a kad uzgaja mlade i nekoliko puta više.

Prema najnovijim naučnim istraživanjima broj insekata se smanjuje zabrinjavajućom brzinom, a potpuni nestanak samo 3 vrste koje su svima poznate imao bi neverovatan uticaj na naš život.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета