PRIRODNI BIOINSEKTICID: Evo kako da koristite BUVAČ i svoje biljke oslobodite štetočina

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Osim hemijskih sredstava koja nisu uvek pogodna za korišćenje, postoje i prirodna rešenja da svoje biljke oslobodite štetočina. Danas vam predstavljamo jednu biljnu vrstu koja upravo služi kao prirodni bioinsekticid.

Ukoliko želite da oslobodite svoje biljke štetočina na prirodan način, biljka buvač ili buhač (latinski nazivi Chrysanthemum, Tanacetum cinerariaefolium, Chrysanthemum coccineum ili Pyrethrum cinerariaefolium) će vam pomoći u tome. Ova biljna vrsta sadrži sastojke sa insekticidnim dejstvom koje nije štetno za čoveka, niti za toplokrvne životinje i druge biljke. Zahvaljujući ovoj osobini, buvač nalazi primenu u organskoj proizvodnji.

Buhač (buvač) je višegodišnja žbunasta biljka koja može da naraste i do 80 cm. Na jednoj biljci formira se veliki broj jednogodišnjih stabala na čijem vrhu se formiraju cvetovi bele boje i intenzivnog mirisa. Sadži supstance piretrin i cinerin koje imaju insekticidno i repelentno dejstvo. U industrijskoj proizvodnji koristi se za dobijanje bioinsekticida. Jak miris cvetova buvača odbija mrave, komarce, vaši, muve, stenice i krompirovu zlaticu, pa je poželjno saditi ga na mestima gde se planira proizvodnja kupusnjača, rotkve, rotkvice, zelene salate, spanaća i blitve. Kako je u pitanju višegodišnja vrsta, najbolje je saditi je duž leja ili na obodu bašte. 

Uzgoj buvača

Kada je pitanju uzgoj biljne vrste, treba znati da uspeva isključivo na sunčanom, vlažnom i toplom području, ali dobro podnosi i niske temperature. Naime, temperatura ispod nule tokom zime dobro utiče na povećanje cvetnih glavica u narednoj godini, a cvetovi su inače glavni deo ove biljke, i koriste se pri suzbijanju štetočina. Ova biljka uspeva i na krečnom i suvom zemljištu, a najbolje prinose daje na plodnom i rastresitom. Ako želite da vam biljka donosi prinos, zemljište ne sme da bude pod korovom, jer se ona gaji više godina na istoj parceli. Sadi se izvan plodoreda, a seje se posle pretkultura, koje su đubrene.

Dubina obrade zemljišta je 30-35 centimetara, a ako planirate prolećnu sadnju, zemljište se ostavlja do proleća da izmrzne. Ova biljka se razmnožava proizvodnjom rasada i deljenjem busena. Životni vek biljke je do 10 godina, a prilikom intenzivnog gajenja, prinosi opadaju već nakon četvrte i pete godine. Rasad za sadnju može se proizvesti iz semena ove biljke u lejama tokom februara do kraja aprila. Rasad za rasađivanje stiže za nekoliko nedelja, s tim da semenu treba oko 20 dana da proklija.

Izrada insekticida u tečnom stanju

150-200 g suvih cvetova buhača preliti sa 10 litara kipuće vode i neka sve to odstoji jedan dan. Procediti i koristiti u omeru 50:50 ili svežih 1 kg na 10 l vode. Ovo je količina za velike vrtove, a ako želite koristiti buhač za balkonsko cveće, dovoljno vam je 1 litar tečnosti.

Izrada insekticida u praškastom stanju

Beru se isključivo zreli cvetovi, a najbolje branje je ručno, jer se tada može birati. Ubrani cvetovi se osuše i melju u fini prah. Odmah potom mogu poslužiti kao insekticid (za životinje, a njime se mogu zaprašivati i sve biljke). Deluje trenutno, što znači da nakon razgradnje ne ostavlja trag. Istraživanja pokazuju da na njega insekti ne postaju otporni kao na hemijske insekticide.

Agroinfo.rs

 

 

PRIRODNI BIOINSEKTICID: Evo kako da koristite BUVAČ i svoje biljke oslobodite štetočina

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je spisak ovlašćenih organizacija za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2023. godinu.

Sredstva za čišćenje znaju često da budu jaka, iritirajuća ili potpuno neefikasna. Evo recepta za domaći sprej za čišćenje svih nečistoća po kući.

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета