Ћурке – који су неопходни услови за успешни тов

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Месо које је са мање масти је тражено од потрошача, а прави избор је месо ћурке, чији узгој је захтеван, али исплати се. Све више се обраћа пажња квалитету хране коју користимо.

Месо ћурки је здравствено пожељно и чува Ваше здравље. Ћурићи се гаје на сличан начин као пилићи али ипак постоје одређене разлике које треба истаћи. Ћурићи су већи од пилића и знатно брже расту па им је због тога потребно обезбедити 2-3 пута више подне површине, хранидбеног простора, простора на појилици и под грејачем него за пиле.

Првих недеља ћурићи су осетљивији од пилића, лакше страдају од хладноће, промаје, влаге, квашења и других неповољних утицаја. Тек кад пређу одређену фазу, када ,,пребобају,, у узрасту око 8 недеља постају изразито отпорни.

Ћурићи првих дана слабо виде и потребна им је јака светлост да би уочили храну и воду. Они се за разлику од пилића, обавезно морају учити да једу и пију.

Захтевају више топлоте од пилића првих дана, па и недеља. Минимална температура која се мора обезбедити једнодневним ћурићима је 35-38 степени Ц.

Карактеристике узгоја:

-Осетљивији су од пилића и на друге стресове,
-Буку,
-Неуједначену осветљеност просторије,
-Лако се узнемире, уплаше и гомилају, па услед тога може доћи до великих губитака.
Због тога што расту знатно брже од пилића захтевају храну богатију беланчевинама, прве 4 недеље и са 28-30% протеина. У гајењу и тову ћурака хигијена је апсолутно неопходна. Просторију у коју ће се сместити једнодневни ћурићи потребно је темељно очистити, опрати и дезинфиковати.

Неколико дана пре усељења, у просторију се уноси и по поду распростире чиста и сува простирка, а потом се уноси и распоређује предходно очишћена и дезинфикована опрема као што су грејачи, појилице, хранилице и др. Добро је најмање 2 дана пре усељења обавити фумигацију просторије тј. дезинфекцију парама формалдехида. Најмање 24 сата пре пријема просторију загрејати на 35-38 степени.
Ћурке узгој, неопходни услови за успешни тов
Првих дана је потребно ћуриће веома често надгледати и контролисати да ли се угодно осећају и да ли узимају воду и храну. Понашање ћурића је најбољи начин да се оцени колико им одговарају услови гајења. Храну треба давати чешће и у малим количинчма, али да је увек имају на располагању. Појилице треба свакодневно празнити, прати, дезинфиковати и пунити свежом водом. Нарочито је важно да простирка буде сува и растресита. Да би ћурићи брзо расли и добро искоришћавали храну, морају се хранити смешама које садрже све потребне састојке (енергија, беланчевине, масне киселине, аминокиселине, витамине, минералне материје, микроелементе и др.).

Најповољнија смеша за ћурке је она са око 40 различитих састојака. Зато се најбоље и најпотпуније смеше са свим потребним састојцима у потребним количинама и у најповољнијем односу, производе у фабрикама сточне хране које поседују савремену, аутоматизовану и компјутеризовану опрему за ову производњу.
За исхрану товних ћурака у интензивном систему користи се храна у облику пелета. У прве 4 недеље су пречника мањим од 2 мм, а касније 3,2 мм. Пошто су ћурке зрноједи, у њиховој исхрани треба избегавати брашнасте смеше. Свака селекцијска организација за хибрид који производи у упутству за тов ћурака даје одговарајуће нормативе исхране.

За напајање мора се обезбедити чиста, хемијски и бактериолошки исправна вода за пиће. Ћурке троше приближно двоструко више воде него хране, мада у врелим летњим данима та потрошња може бити и знатно већа.

 

 

Аутор-Дипл.инг.Весна Вуксановић-agroinfonet.com

 

 

Ћурке – који су неопходни услови за успешни тов

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета