Ово је ламборџини живинарског света

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Једна од најнеобичнијих раса живине на свету је дефинитивно готска кокош пореклом из Индонезије. Она је толико јединствена и раскошна да је често називају „ламборџинијем“ живинарског света.

Ова раса, која носи назив Аyам Цемани, карактеристична је по томе што је потпуно црна, односно има црно перје, али и кожу, месо, унутрашње органе и кости. Код ове врсте једино су јаја смеђе боје.

Према речима одгајивача ове живине, за ову ретку особину одговорна је генетика, односно ретка мутација која је заслужна за то да ова живина производи 10 пута више пигмента меланина него што је то случај код друге живине.
Захваљујући својој боји, ова раса постала је популарна широм света, а посебно су цењене јединке чије перје има метални сјај љубичасте или зелене боје.

Тамно обојена живина је већ вековима део културе становника острва Јава који су јој приписивали мистична својства. Употребљавали су је у различитим ритуалима, али су је ретко клали и користили у исхрани. Постоји и веровање да месо ове живине има магијска својства.

Ове птице имају веома благу нарав. Током прве године могу да снесу 20-30 јаја, а затим наступа пауза која траје од 3 до 6 месеци. Јаја су неуобичајено велика у поређењу с величином њиховог тела. Ова раса је веома издржљива, не захтева посебну негу и сматра се да је њен узгој лак. Једино није сигурно да ће црне јединке увек пренети жељене особине на своје потомство.

Иако је на снази забрана увоза живине у САД из Индонезије, недавно је направљен изузетак и једно јато готске кокоши је увезено на Флориду у сврху коришћења у једној рекламној кампањи. Том приликом петао ове расе окићен је огрлицом вредном милион долара, а затим фотографисан. То можда најбоље сведочи о лепоти и јединствености ове расе.

Izvor: agromedija.rs

Ово је ламборџини живинарског света

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета