Prilagodite im ishranu toplom vremenu: Ovaj “biljni dragulj” je izuzetan za živinu

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Ishranu živine treba prilagoditi godišnjem dobu kako bi ona bila zdrava tokom čitave godine. Korišćenje zeleniša je neophodno za normalno funkcionisanje živine i razvoj piladi.

Tokom toplih letnjih dana, trebalo bi smanjiti upotrebu zrnevlja kod kokošaka jer ona dodatno povećava toplotu kod živine i može na nju negativno uticati. Umesto toga, koristite zdravi zeleniš i njegovo korenje. Maslačak kao dodatak je idealan za ishranu kokošaka tokom toplih dana.

Maslačak (lat. Taraxacum officinale) je pravi dragulj među lekovitim biljem. Potpuno je jestiv za ljude i životinje, a njegove prednosti su mnogobrojne. Ako ga koristite u ishrani živine, on će jačati imunitet životinja, dati žumancetu izraženiju boju i bolji ukus mesa.

Ptice imaju stalnu potrebu za hranljivim materijama. Zbog posebno intenzivnog metabolizma koji imaju, ptice, tj. živina uzimaju i prerađuju mnogo hrane, a njihova ishrana bi baš zbog toga trebalo da bude raznovrsna.

Upotreba i korisna svojstva

Maslačak bi živini trebalo davati sa sve korenom kako bi se iskoristio njegov  pun potencijal. Na ovaj način će se poboljšati ukus mesa i džigerice. Kalcijum će omogućiti da ljuska jaja bude jača, a karotenoid da žumance ima intenzivniju boju.

Veruje se da redovna ishrana maslačkom pomaže u kontroli unutrašnjih parazita živine i poboljšava probavni sistem i zdravlje creva. Takođe podstiče apetit, a istraživanja pokazuju i da pilići koji se njime hrane brže rastu i aktivniji su.

Starenjem listovi postaju gorki, a gorčina dolazi od flavonoida koji imaju diuretička svojstva. Takav će ukus naročito imati ono koje je leti izloženo suncu, pa se preporučuje branje sa senovitih područja. Takođe, sirovo lišće u proleće će biti slađe od jesenjeg. Međutim, jesenje je zdravije pa ih pojedini živinari suše za zimu, melju i pretvaraju u brašno za dodatak hrani u zimskim mesecima.

Preporučuje se nosiljama dati kašu naseckanog lišća maslačka i deteline za jaja bogata omega-3 nezasićenim masnim kiselinama za koje naučnici tvrde da usporavaju starenje. 

Maslačak se živini može davati od početka proleća do jeseni i to svi njegovi delovi - od korenja, stabljike, cvetova i listova. Važno je da biljke nisu tretirane nikakvim hemikalija kako ne bi došlo do trovanja. Preporuka je da se u toku dana živini daje nekoliko manjih obroka kako bi živina odmah pojela ove biljke koje se u tom slučaju ne bi sušile ili kontaminirale izmetom.

Agroinfo.rs

Prilagodite im ishranu toplom vremenu: Ovaj “biljni dragulj” je izuzetan za živinu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Salata čiji recept vam predstavljamo je idealna za jačanje imuniteta, ali i sve one koji se oporavljaju od srčanog i moždanog udara. Potrebni su vam listovi maslačka i jagorčevine.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета