Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Očekivano trajanje života i zdravlje živine više zavise od karakteristika njene ishrane. Nažalost, u većini slučajeva, ptice se često neadekvatno hrane zbog nedostatka znanja o njihovom probavnom sustavu.

Probavni sistem pilića ima svoje morfološke karakteristike, što je povezano s njihovom adaptacijom na let:

- Brz prolaz hrane kroz probavni trakt. Što je veća brzina prolaska hrane, veća je vjerovatnoća da će produktivnost ptice biti.
- Intenzivna i brza digestija, apsorpcija i apsorpcija nutrijenata iz hrane koja ulazi u tijelo ptice.
- Visoka plastičnost i prilagodljivost prirodi hrane koju pilići hrane.
- Probavni proces kod živine može se podeliti u nekoliko faza, tako da je jasno kako se probavlja hrana.

Budući da pilići nemaju zube, hvataju hranu kratkim, tvrdim kljunom, u kojem se nalazi veliki broj ne tako dobro razvijenih pljuvačnih žlezda, koje emituju malo pljuvačke. Nakon što hrana uđe u kljun, ona se postupno spušta u gušavost. Ovo je posebna ekspanzija jednjaka, koja je karakteristična za sve seljačke ptice. Goiter ima dva otvora: ulaz i izlaz. Oba su ograničena na sfinktere. Kapacitet ovog odjela je oko 120 g hrane. Trajanje hrane se kreće od 6 do 18 sati. 

Ptičji stomak je predstavljen sa dva dela: žljezdastim i mišićavim. Prva je vrlo mala i hrana u njoj se praktično ne zadržava. U stvari, žlezdani deo želuca služi kao dobavljač želučanog soka i nema više. Glavna želučana digestija javlja se u mišićnom delu, ali se svodi na činjenicu da se hrana komprimira i melje.

Uzroci blokiranja gušavosti mogu biti različiti. Dakle, najčešće sledeće:

Pogrešan režim napajanja. Ako farmer hrani perad sa dugim prekidima, gladne kokoške će se žestoko baciti na hranu, pokušavajući da guše što više hrane u gušavost. U ovom slučaju gušavost se može brzo popuniti, što će dovesti do blokade.
Mnoge velike stvari u hrani. Blokada gušavosti može se javiti tokom dugotrajnog gutanja velikih čestica hrane (npr. Sijeno, slama, lišće). Ponekad pilići ponekad mogu slučajno progutati grane i tvrde stabljike koje ne prolaze kroz gušavost.
Loša ishrana. Previše gruba, teška ili iscrpljena hrana probavlja se dovoljno sporo, što dovodi do sporog pražnjenja strume i, shodno tome, postepene blokade.
Nedostatak pitke vode. Voda stimuliše guranje hrane iz guše u stomak, a nedovoljna količina može dovesti do usporavanja kretanja hrane kroz digestivni trakt.
Ptice sa postom od vitamina. Ako ishrana ptice nema dovoljno vitamina i minerala, posebno vitamina iz grupe (B2 i B12) i holina, to može doprinijeti razvoju bolesti.

Izvor:bs.pastureone.com

Uzroci gušavosti kod živine

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi hoće domaća jaja...ali kada treba da se plati onda je skupo.

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Pogledajte neke od najzanimljivijih činjenica o životinjama koje možda niste znali:

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета