Magareće uvo: Jestiva gljiva koja raste u zimzelenim i listopadnim šumama

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Predivna žuta boja ove gljive pravi je ukras šuma tokom jeseni, Skupljači gljiva cene gljivu zbog retkosti i neobičnog izgleda, ali gljiva nema hranjivu vrednost.

Otidea onotica iako naučno ime u prevodu znači zečje uvo, naš narod ovu gljivu poznaje pod imenom magareće uvo. Spada u jestive gljive, uglavnom se koristi u suvom stanju kao aromatični začinski dodatak jelima. U ovom rodu ima još nekoliko vrsta koje rastu kod nas. Boja im varira od svetlo do tamnosmeđe i uglavnom se ne smatraju jestivima. Takođe su slične i mnoge čašice iz roda Peziza, ali se one takođe ne preporučuju za jelo.

Raste u velikim grupama uglavnom u bukovim i četinarskim šumama, na veoma kiseloj podlozi tokom jeseni. Rasprostranjena je u brdsko-planinskom pojasu.

Kapa magarčeve ušne gljive neobičnog je izduženog oblika. Rubovi kapice okrenuti su prema unutra. Promer šešira je do 6 cm. Duljina može doseći 10 cm. Šešir ima jednostranu strukturu. Unutarnja površina kapice je žuta s nijansama oker boje. Vanjska površina može biti ton svetlija ili ton tamnija. Noga: noga prati oblik i boju kapice. Meso: Tanko i čvrsto meso nema osobit miris ili okus. Toliko gusta da izgleda poput gume.

Agroinfo.rs

Magareće uvo: Jestiva gljiva koja raste u zimzelenim i listopadnim šumama

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Postoje izvještaji koji kažu kako konzumacija jestivih gljiva iz roda puhara zaustavlja bolove i imaju brojna druga korisna svojstva na naš organizam. U nastavku govorimo o tikvastoj puhari.

Upotreba ove gljive seže daleko u prošlost, kako u ishrani , tako i u lekovite svrhe. Japanci je zovu eliksirom života i koriste je svakodnevno u ishrani svežu, kao salatu ili kuvanu u jelima i čaju.

Kada ugledate žutu cupicu lako ćete pomisliti da je reč o koralu. Ova gljiva spada u jestive

Zimska panjevčica je jestiva gljiva iz porodice Physalacriaceae. Ova gljiva se lako može prepoznati.

Sibirska čaga (Inonotus obliquus) je gljiva koja se sakuplja sa kore živih breza i koja uživa veliko poverenje u ruskoj i poljskoj tradicionalnoj medicini. Čaga je rasprostranjena skoro po celoj teritoriji Rusije, prvenstveno u Sibiru, na Altaju i na Dalekom Istoku.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета