Бруцелоза је опасна болест говеда – Симптоми и превентива

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Бруцелоза је болест која се примарно јавља код животиња, а људи се најчешће инфицирају преко животиња (зооноза).

Ова болест може изазвати велике економске штете у сточарству.
Најчешће је хроничног тока, а може трајати месецима па и годинама. У акутном току болест се карактерише општим инфективним синдромом, док су локалне промене слабије или никако изражене.

У хроничном току чешће се јављају локални симптоми од стране захваћених органа и овај ток се манифестује упалним променама у гениталним органима, побачајима и променама у зглобовима, утерусу и тетивним омотачима.
Бруцелоза је присутна у многим земљама, а има је и код нас.
Бруцелоза је болест узрокована различитим врстама бактерија из рода Бруцелла.
Код говеда инфекцију углавном узрокује бактерија Б. абортус и ређе Б. мелитенсис и Б. суис. Инкубација траје 14 – 180 дана.

Инфекције су најчешће асимптоматске и спорадичне. Побачај може да настане у било ком периоду гравидитета и пре побачаја не морају да се јаве било какви симптоми бруцелозе.
До абортуса долази најраније 36. дана после инфекције, а најчешће 2-5 месеци након инфекције.
Ако се инфекција догоди у последњој трећини гравидитета, не мора доћи до побачаја, али се рађа слабо витално младунче. Након побачаја могу настати компликације које доводе до стерилитета. Јунице су латентно инфициране, а ејакулат бикова такође може бити извор заразе.

Јављају се артритиси, тендовагинитиси, бурзитиси, а код бикова орхитис и епидидимитис. Настаје и запаљење тарзалних и карпалних зглобова. Маститиси ретко настају, али млечност може бити смањена.
Највише узрочника може се наћи у млечним жлездама, материци и постељици заражене животиње, плодовој течности, вагиналном секрету, млеку, сперми, епидидимису, тестисима, гноју из бурзи или фистула итд.

Животиње могу месецима и годинама излучивати узрочнике млеком и другим секретима или су чак доживотне клицоноше. Излучене бактерије се дуго задржавају у влажној земљи и у води.
Болест се у стаду шири контактом, удисајем, полним путем, ингестијом, контаминираном храном и водом.

Профилакса подразумева формирање слободних запата од бруцелозе, строгу контролу промета животиња и намирница животињског порекла, тестирање животиња на фармама, тестирање осталих врста животиња и спровођење свих потребних мера како би се спречило уношење заразе у популацију.
На фармама за мужу и вештачко осемењавање тестирање се врши два пута годишње, а тестирају се грла старија од 12 месеци. Вакцинација смањује број побачаја, али постоји опасност од клицоноштва.

Izvor:poljosfera.rs

Бруцелоза је опасна болест говеда – Симптоми и превентива

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета