Ishrana teladi namenjene priplodu od zalučenja do prvog osemenjavanja

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Mladim životinjama, starijim od godinu dana, nije preporučljivo davati velike količine kukuruzne silaže.

Razvoj buraga se nastavlja do šestog meseca života teleta. Nakon ovog perioda, potrebno je menjati odnos koncentrata i kabaste hrane. Previše koncentrata može dovesti do gojaznosti te se zbog toga povećava udeo kabastih hraniva u ishrani. Kod teladi starijih od devet meseci, nije neophodno davati koncentrate izuzev ako je kabasto hranivo lošijeg kvaliteta (npr. slama, siromašna paša ili seno sa smanjenim sadržajem proteina). Tada se daje 1kg koncentrata kao osnova, a po jedan kilogram se dodaje na svakih 100kg telesne mase.

Mladim životinjama, starijim od godinu dana, nije preporučljivo davati velike količine kukuruzne silaže. Velika količina može dovesti do gojenja što otežava teljenje i izaziva nagomilavanje masnoće u vimenu. Ovo ima loš uticaj na kvalitet vimena pri teljenju.
Sa pripustom junica treba početi kada dostignu telesnu masu minimum 350kg za holštajn-frizijsku i 400 kg za simentalsku rasu, a to je u dobu sa 14-15 meseci.

Izvor:minpolj.gov.rs

Ishrana teladi namenjene priplodu od zalučenja do prvog osemenjavanja

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета