Оцене телесне кондиције музних крава од 1 до 5

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

За високу производњу млека треба да се оцене телесне кондиције млечних крава када их уводите у шталу за узгој. Успешна производнња млека у једном запату музних крава умногоме зависи од ефикасног коришћења енергеије из конзумиране хране.

Познато је да се многи проблеми у циклусу производње млека као и у репродукцији музних крава јављају управо због неодговарајућег снабдевања енергијом из хране. Као ефикасан начин за праћење снабдевености енергијом у новије време је развијен систем оцене телесне кондиције крава. На основу примењивих техника и метода за оцењивање може се закључити да је то потпуно субјективан начин оцењивања и утврђивања телесне кондиције. Међутим и поред тога што овај начин није егзактног карактера, он даје веома добру процену телесних резерви у у енергији.

Из практичног искуства дошло се до става да се телесне резерве у организму могу боље проценити на овај начин него директним мерењем телесне масе. Основне карактеристике ове методе су те да је она јефтина, једноставна и лако примењива у различитим условима контролисања, па је на основу тога прилично заступљена и веома популарна у многим земљама са средњом или развијеним млечним говедарством. Као добар показатељ говори и податак из праксе, да многи почетници врло брзо постају добри оцењивачи телесне кондиције.

Постоји више система оцене телесне кондиције, али сви су у основи слични. Посматрајући критеријуме и поступке оцењивања, краве се оцењују оценама од 1 до 5, са употребом међуоцена које имају втредности 2,5; 3,5 и 4,5. Критеријуми за оцењивање кондиције крава од 1 до 5 засновани су на параметрима као што су област оценењивања где се користе корен репа и слабине, као и предео тела који се детаљно посматра и процењује. Тако, за корен репа посматра се и процењује појас од седњачних кврга карлице до врха корена репа, док се за слабине анализира и оцењује појас – ширина које заузимају хоризонталне пројекције слабинских кичмених пршљенова. Поступак оцењивања заснива се на поступцима опипавања и посматрања резерви лоја на:

а) карличном делу (корен репа, кукови, седњаче и карлично-бутни зглобови);

б)слабинама (попречни наставци – кратка ребра и трнасти наставци, који се формирају вертикално);
Оцена 1. Корен репа: Посматрањем се може приметити удубљење које постоји око корена репа. Не може се опипати масно ткиво између коже и костију карлице. Кожа је мека под прстима. Слабине: Крајеви трнастих наставака су оштри на додир а горње површине се лако напипавају. Лако се уочава дубоко удубљење на слабини.

Оцена 2. Кореан репа: Може се приметити удубина која је обложена масним ткивом у пределу корена репа.Део масног ткива испод коже, може се осетити површинским опипавањем. Карлица се такође лако може опипати. Слабине: Крајеви трнастих наставака се напипавају као заобљене форме..Горње површине се могу установити пипањем уз примену благог притиска. Као и код корена репа и овде се примећује јасно удубљење на слабинама.

Оцена 3. Корен репа: Нема видљивог удубљења око корена репа. Преласком прстију преко читавог посматраног подручја корена репа лако се напипава масно ткиво. Кожа изгледа глатка, али се карлица лако пипа са малим притиском. Слабине: Крајеви трнастих наставака се опипавају уз извесно притискањепреко коже,али постоји дебео слој лоја на врху. И у овом случају је приметно мање удубљење на слабини.

Оцена 4. Корен репа: Присутне су наслаге масног ткива које се и посматрањем могу уочити. Опипавањем лако се утврђују области масноће под кожом. Карлица се може опипати само уз јак притисак на кожу. Слабине: Није у овом случају могуће напипати трнасте наставке, чак ни уз јак притисак. За разлику од предходних случајева ,није уочљиво удубљење између кичме и кости кукова.

Оцена 5. Корен репа: Корен репа се не назире, утонуо је у наслаге масног ткива које испуњавају овај простор. Такође,није могуће напипати карлицу ни уз интензивне, снажне притиске. Карактеристчно је да је кожа истегнута. Слабине: Изражене су веће наслаге масног ткива преко трнастих наставака, па се не може никако опипати слелет.

/agroinfonet.com

Оцене телесне кондиције музних крава од 1 до 5

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета