Божићни кактус нема трње, али је богат прелепим цветовима

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Божићни кактус је кактус без трња. Ова собна биљка својим дивним цветовима може бити део декорација у време божићних и новогодишњих празника.

Природно станиште божићног кактуса су кишне шуме Бразила. Расте у сенци крошња дрвећа. Познат је под именом Зyгоцацтус.

Божићни кактус је лиснати кактус, јер су гране добиле облик и функцију листова. Нема трње.

Добро подноси собне услове, па ако се правилно негује отвараће пупољке више година.

Услови гајења
Не воли директно сунце, али воли доста светла. Одговара му позиција на прозорској дасци. Овој биљци прија редовно орошавање и место у благој сенци.

Уколико му обезбедимо температуру ваздуха у просторији око 20 степени и повећану влажност „поклониће“ нам много јарко црвених цветова и улепшати наш простор. Ако је температура нижа од 18 степени боја ће бити светлија. Постоје и божићни кактуси чији су цветови светлији.

бозицни-кактус-цвет

Када га не смемо померати?
У периоду од септембра почиње са формирањем цветних пупољака, па га више не требамо померати. Врло је осетљив у том периоду, па може да одбаци пупољке или да цветање изостане. Након што отвори први цвет „спреман“ је да улепша наше просторије, па га можемо преместити на друго место, али при том морамо водити рачуна да то не буде превелики стрес за биљку услед нагле промене температуре. У периоду цветања биљку умерено заливамо.

Када заврши цветање божични кактус ће се мало „одморити“ и ући ће у фазу мировања која ће трајати око шест недеља. У периоду мировања, наравно, смањићемо заливање и изоставити прихрањивање. Уколико смо у могућности, у овој фази мировања можемо га преместити у просторију у којој је температура 10-15 степени.

Пресађивање божићног кактуса
У фази мировања можемо обавити пресађивање у нове саксије. Ипак, сетимо се да му не пријају честа пресађивања. Супстрат треба да буде песковит.

Божични кактус можемо у пролеће, када престане опасност од мразева (није отпоран на мразеве), да изнесемо на терасе или у баште, на места где ће бити заштићен од директног сунца. Не заборавимо да воли орошавање.

Редовно заливање и прихрана биљке почиње након фазе мировања. У фази раста биљку прихрањујемо ђубривима за кактусе, једном у три недеље и тако све до септембра.

Желите више божићних кактуса?
Божићни кактус се лако размножава резницама одмах након цветања.

Лако! Одсецамо врхове стабљика, четири чланка који имају адвентивно корење. Део биљке усадимо у супстрат, тако да један део буде у супстрату, а три ван. Корен ће се формирати након 15-20 дана. У том периоду биљку треба да орошавамо, а не да заливамо.

Важно је да знамо да божићни кактус не воли вишак воде у свом подметачу. Воли равномерно влажно земљиште, али не мокро.

Ако ову лепу биљку правилно негујемо уживаћемо у прелепим цветовима јарких боја што је, признаћете, важно када су зимски дани помало тмурни.

Izvor:agromedija.rs

Божићни кактус нема трње, али је богат прелепим цветовима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prelepo, nežno sobno cveće vredne truda, jer su zvonoliki cvetovi prelepih boja i prekrasan su ukras na prozorima.

Mnogi ljudi veruju da su njihove bašte premale za ruže ili da su ruže zamorne i da zahtevaju mnogo rada. Međutim, postoji mnogo patuljastih vrsta koje lepo cvetaju, predivno mirišu i dosta su otporne, odnosno traže vrlo malo pažnje.

Origano je biljka koja brzo raste i širi se zato ako ga posadite u saksiju možete ga lakše kontrolisati. Mali listovi origana su puni ukusa,

Česta upotreba veštačke prihrane na biljke može nepovoljno da utiče na njihov rast i razvoj i zbog toga im je potrebna promena u načinu nege i prihrane.

Sobna biljka koja ima minimalne zahteve, a uzvratiće Vam višestruko unoseći svežinu u vaš dom.

Leto je vreme odmora, ali leti ima i posla oko cveća, bez obzira da li je ono u bašti ili u saksiji. Kada otputujete, morate se pobrinuti kako će biljke da prežive period bez intenzivne nege. Najbolje rešenje je da ih prepustite prijateljima ili porodici na čuvanje. Međutim, kad ne želite nikoga da opterećujete, postoji nekoliko saveta kako bi vaše biljke bile lepe i kada vi niste tu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета