Собна биљка раскошних светова

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У питању је луковичаста украсна биљка, пореклом из Средње и Јужне Америке. Суноврат успева на сунчаном месту, али га треба заштитити од јаког подневног сунца.

Због интересантног и изузетно лепог цвета који подсећа на трубу, амарилис или суноврат спада у најлепше и најтраженије собно цвеће. У питању је луковичаста украсна биљка, пореклом из Средње и Јужне Америке.

Суноврат успева на сунчаном месту, али га треба заштитити од јаког подневног сунца. Из једне луковице амарилиса могу се појавити две до четири цветне стабљике са неколико крупних, левкастих цветова у белој, ружичастој, црвеној боји, двобојни или шатирани. Амарилис цвета од децембра до марта, или на пролеће у априлу и мају, ако се засади у фебруару или марту. Уколико се биљка гаји у кући, цветови трају две до три недеље.

Садња луковица - У зиму, најбоље почетком фебруара или у рано пролеће биљку треба засадити плитко у саксију. Луковица амарилиса сади се у саксију која мора бити толико велика да од ивице посуде до луковице остане размак 2 до 3 цм. На дно саксије ставите шљунак или хидрокултуру и саксију напуните добро пропусном земљом (најбоље мешавином хумуса и перлита). Амарилис засадите тако да половина луковице буде покривена земљом и одмах је залијте с мало воде. Саксију држите недељу дана на тамном месту, да би почео да се развија корен, а затим је преместите на топло место (на 20 степени). Прве недеље после садње амарилис не треба заливати, а после десетак дана, када се појаве избојци дужине 10 цм, биљку заливајте сваки други дан. Саксију пренесите на светло и не превише топло место (на температуру од 15 до 18 степени). Из луковице амарилиса прво ће се појавити стабљика са цветовима, а затим лист. Када се појави цветни пупољак, биљку почните да прихрањујете течним ђубривом за цветнице. Амарилис заливајте на три до шест дана, али са мањом количином воде, земља не сме да буде натопљена водом, јер ће доћи до труљења луковице или до развоја гљивица које ће проузроковати пегавост луковице или листа. Када биљка процвета потребно је да је орошавате да би цвет дуже трајао.

Посебни захтеви - После прецветавања одсеците цветну дршку на висину од 10 цм. 

Луковице оставите до пролећа на умерено топлом месту (10 до 15 степени), где има довољно светлости. Луковице из саксије у мају преместите у башту, јер ће се боље развијати. Битно је да током пролећа и лета амарилиси истерају што више листова и да луковице што више порасту како би имале довољно енергије за наредно цветање. Ако немате башту, луковице на пролеће пресадите у већу саксију са богатим супстратом и држите их на тераси. У октобру луковице извадите из баште и оставите да се листови сасуше да би сви храњиви састојци из листова прешли у луковицу. Сасушене листове и корен скратите на дужину од 4 цм, луковице сместите у кутију и држите на тамном и хладном месту (где треба да остану најмање осам недеља).
Уколико се луковице амарилиса током целе године држе у саксији у којој су и цветале (без пресађивања), луковице ће се временом смањивати уместо да се повећавају. Луковице амарилиса купљене у цвету цветаће тек наредне године. Купујте крупније луковице са дебљим вратом, да бисте добили обилније цветање.

Грешке при гајењу - Уколико продужите заливање у јесен или ако амарилис држите на температури нижој од четири степена, биљка ће касније цветати или уопште неће цветати.

Izvor:/agropress.org.rs/

Собна биљка раскошних светова

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Uzdignute leje možemo formirati od bilo kog materijala a najčeše se prave od drveta, a evo i kako.

Kada je vreme cvetanja, od maja do oktobra, ovo cveće krasi mnoge balkone, najčešće dolaze u beloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji..

Svim biljkama je potrebna sunčeva svetlost kako bi proizvele dovoljno hrane putem fotosinteze. Međutim, ne treba svima ista količina direktnog sunca. Neke biljke traže mnogo sunca, dok je drugima potrebno sasvim malo. Najvažnije je da znate koliko vam je osunčan svaki deo bašte ili dvorišta. Jednom kada to utvrdite, nikada nećete imati dilemu da li ste biljci pružili pravo mesto za život.

Jerihonska ruža naziva se i biljkom uskrsnuća jer je jedna od retkih koje mogu da prežive isušivanje.

Ovo je višegodišnja zeljasta biljka i ako joj zaštitite koren preko zime, u proleće će ponovo niknuti i obradovati vas svojim cvetovima.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета