Andaluzujac, poznat kao čistokrvni španski konj

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Kroz istoriju bili su poznati po svojoj hrabrosti kao ratni konji, i plemstvo ih je cenilo. Španska vlada je ovu pasminu koristila kao diplomatsko oružje, i kraljevi širom Evrope jahali su i posedovali španske konje. Tokom 19. veka, rat, bolesti i ukrštanje su dramatično smanjili veličinu krda, i uprkos izvesnom oporavku u kasnom 19. veku, trend se nastavio i početkom 20. veka.

Izvoz ovih konja iz Španije je bio ograničen sve do 1960-ih godina, od kada rasa počinje da se širi po celom svetu. U 2010. godini je bilo registrovano oko 185000 andaluzijskih konja širom sveta.

Andaluzijski pastuvi i uštrojeni konji dostižu visinu grebena oko 156 cm i telesnu masu od 512 kg, dok kobile dostižu 154 cm i telesnu masu od 512 kg. Ovi konji su elegantni i snažni. Glava je srednje dužine sa ravnim ili blago izbočenim profilom. Vrat je dug i širok, grudi masivne, ledja kratka i široka, zadnje noge jake, sa dobro zaobljenim sapima. Griva i rep su bujni i dugi ali na nogama nema previše dlaka. Najčešće je sive boje, a zastupljeni su i dorat, vranac, ridjan i šarac.

Andaluzeri su poznati po svojoj inteligenciji, osjetljivosti i poslušnosti. Kada se tretirju sa poštovanjem brzo uče i veoma su kooperativni.  Zbog svoje gradje nisu pogodni za brzinske trke ni preponsko jahanje pa se uglavnom koriste u dresurnom jahanju i kao cirkuski konji. Kretanje andaluzijskih konja je izduženo, uzdignuto, ritmično i skladno, sa ravnotežom zaokruženosti i kretanja napred. Loše uzdignuće, nepravilan tempo i prekomerno krivljenje (bočno kretanje nogu od kolena prema dole) standardi pasmine obeshrabruju. Andaluzijci su poznati po svojoj spretnosti i sposobnosti da brzo nauče teške poteze, poput napredne kolekcije i okretanja na bedrimra

Andaluzer ima značajnu ulogu u razvoju mnogih rasa konja širom svjeta. Najpoznatije rase nastale na bazi ukrštanja sa andaluzijskim konjem su lipicaner, holštajn, mustang, engleski punokrvni, kanadski.

Izvor:veterina.info

Andaluzujac, poznat kao čistokrvni španski konj

Komentari

Discontinue use if symptoms of tinnitus occurs buy propecia 5mg usa

Minor 1 oxcarbazepine will decrease the level or effect of paclitaxel by affecting hepatic intestinal enzyme CYP3A4 metabolism finpecia tabletten

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Konjarstvo je danas vrlo popularno i za razliku od davnih vremena kada je konje imala svaka siromašna porodica, danas su ove životinje stvar prestiža. Osim toga, ovaj biznis je vrlo isplativ.

Prva klonirana životinja na svetu, stvorena iz ćelije odrasle ovce, rođena je u Edinburgu 5. jula 1996. Čuvena ovca pod imenom Doli je rezultat tima naučnika sa Instituta Rozlin u Škotskoj koji su prokrčili put istraživačima u kloniranju drugih sisara. Nakon nje, uspešno su klonirane i druge životinjske vrste. U nastavku teksta saznajte i koje.

Znojenje je važan deo složenog sistema za hlađenje koji pomaže konju da održava normalnu telesnu temperaturu. To je obično pokazatelj da je vaš konj zdrav; i ako prekomerno znojenje može biti znak nekog osnovnog stanja

Ove prelepe životinje imaju neke svoje specifičnosti, koje sigurno niste znali, zato ih pročitajte u nastavku našeg teksta.

Konji i njihov životni vek varira u zavisnosti od brige, okoline i vrste rase. Žивотни век домаћих коња и понија се повећао, у распону од 25 до 32 године zahvaljujući napretku veterine.

Poznato je da su se, naročito u ranijem periodu, konji koristili uglavnom za zapregu i rad na njivi, a danas su sve popularniji kada je u pitanju rekreacija i relaksacija ljudi. Područije terapije i aktivnosti pomoću konja čine fizikalani, defektološki, logopedski, socijalno pedagoški tretman, psiho terapija i radna terapija.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета