Шишање или стрижа оваца

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Шишање или стрижа оваца је изразито сезонски рад, па захтева велико ангажовање радне снаге.

Стрижа је истовремено и тежак рад, па је потребно обезбедити одговарајућу опрему како би се целокупни рад обавио што брже, квалитетније и са што мање напора.
Стрижу треба организовати тако да не траје дуже од 6 до 8 часова.
Стрижу треба обављати тако да не дође до оштећења коже, рез треба да је низак и равномеран. Руно треба да буде чисто и бело.
Стрижу треба изводити уздуж овце, са апаратом који се држи равно и без притиска на кожу. Није добро два пута прелазити истим трагом.
После стриже овца се прегледа, евентуалне озледе санирају.
За скидање једног руна потребно је начинити најмање 800, а често и преко 1.000 покрета маказама.

Машинска или ручна стрижа

Машинском стрижом оваца редовно се добија знатно већа количина вуне, на пример 5 до 10 и више процената у односу на ручно обављену стрижу.
С обзиром на технологију узгоја, смештај и храњења, овца је релативно скромна у односу на неке друге врсте домаћих животиња. Нема пуно послова које је потребно одрадити уз храњење. Ипак, постоји један захват или поступак који је за многе овчаре врло захтеван, а за неке старије и претежак – стрижа или шишање оваца.

Овце шишамо најмање једном годишње неки овце шишају два пута.

Зависно од температура и времена стрижа оваца почиње од средине априла и траје све до почетка јуна. У неким крајевима обавља се и касније, односно у јуну, па све до јула. Време почетка стриже оваца зависи и од пораста нове вуне.
Уколико није порасла нова вуна, а што зависи од више фактора пре свега храњења и старости животиње, шишање је пуно теже.
Сам захват шишања обавља се ручним или електричним маказама.

Код стриже са ручним маказама, готово је немогуће ошишати овцу ако вуна није „подрасла“. У великом стаду прво се шишају овнови и јалове овце јер им вуна пре „подрасте“, а касније овце које су се јагњиле.

Шишање ручним маказама започињемо од стомака и уз добру физичку кондицију важно је имати оштре маказе. Код оваца треба посебно пазити на виме како не би дошло до повреде. Након стомака шиша се врат, па лева страна, затим леђа, па друга страна тако да се завршава са десном задњом ногом и репом.

Изузетно је важан сам приступ животињи.

Да би овца била што мирнија, треба избегавати све нагле покрете, повлачења и сл. Јаче повлачање вуне и напињање коже може узроковати повреду коже. Нарочито треба пазити да не повлачите овцу за ноге јер у том случају почиње рефлексно да трза ногама. Такви трзаји ногама могу повредити шишача. Током шишања овцу држимо само за једну ногу и у том случају ногу не смемо превише потезати.

Izvor: poljosfera,rs

Шишање или стрижа оваца

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

Border lester rasa ovaca je nastala ukrštanjem lester ovnova i tisveterskih ovaca, na granici Škotske i Engleske. Ovo je ranostasna rasa koja ima veliki format tela, snažnu konstituciju i otpornost na spoljašnje faktore.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета