Тов јагњади у ограниченом простору и на паши – неколико савета

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Тов јагњади после залучења, да би се постигла старост од 6 до 8 месеци и маса тела 35-45 кг и рандман 45-50 %.

Овчарство је у нашој земљи тренутно једино растућа област сточарства. Све више сточара се опредељује за овчарство, пре свега за производњу јагањаца.
Да бисмо у стаду имали квалитетне и здраве јагањце важно је да их хранимо на прави начин.

Како организовати тов јагњади и о којим параметрима водити рачуна?
По организацији тов залучене јагњади врши се:

1) у затвореном и ограниченом простору при чему се употребљава концентрат и сено

2) на паши уз прихрањивање и

3) на паши тако што се крај това завршава само исхраном концентратом.

Јагњад се тове после залучења, да би се постигла старост од 6 до 8 месеци и маса тела 35-45 кг и рандман 45-50 %.
У погледу интензитета, тов може бити бржи ако се употребе веће количине концентрата и спорији уз мање прихрањивање концентратом.

Употреба већих количина концентратне хране изазива веће издатке, тако да је ова врста това скупља од това јагњади и шиљежади на паши.

Исхрана јагњади концентратом у ограниченом простору врши се на тај начин што се смеша концентрата даје у виду прекрупе 2 или 3 пута дневно. Храна се даје увек у исто време, у пођеднаким временским размацима.

После сваког храњења концентратом даје се сено.

Да би се уштедела радна снага, за исхрану јагњади употребљавају се аутоматске хранилице. Међутим, онда се 1 кг прираста постиже са већим утрошком хране.

Услед превеликог узимања концентроване хране пробавни тракт јагњади оболи, зато се у хранилице ставља комплетна смеша тј. заједно са концентратом и 40-60% млевеног сена. При товљењу пуним оброком концентрата јагњад поједу дневно 1,3-1,6 кг зрна и 0,75-1 кг сена при крају това. За тов јагњади употребљавају се различити односи концентрата и сена.

Која хранива ће се употријебити зависи од услова на самом газдинству. Најбоље је да се храна за тов јагњади и шиљежади нормира.
Посебно место у тову одлучене јагњади и шиљежади заузимају протеинска хранива, јер од њиховог учешћа у оброку зависи интензитет прираста.

Тов на паши

Веома је раширен тов залучене јагњади на паши у доба вегетације. Квалитетна и довољна паша може послужити и као једина храна у тову.

Ако је трава млада и бујна, јагњадима се даје обавезно мања количина кабасте хране због спречавања поремећаја у пробавном тракту.

Јагњад на паши се прихрањују зависно од квалитета паше. Ако је паша слабија дају се веће количине концентрата и обрнуто, употреба концентрата се постепено повећава, тако да се крајем това даје највише концентрата.
Прелаз на пашу као и са паше на суву храну, врши се постепено и пажљиво, нарочито онда када се користе младе легуминозе.

Мушка јагњад пре това се кастрирају, јер су онда мирнија, боље користе храну и постижу већи прираст.
Тов залучене јагњади на пашњаку користи се веома много у планинским пределима, где има квалитетних пашњака.

Ако се тов спроводи на пашњацима слабог састава, где преовладава тврда трава са већим процентом целулозе, онда се не може очекивати добар прираст.

Успех оваквог това даље зависи од масе тела јагњади при залучењу, уједначености, расног састава, типа рођења и пола јагњади. Јагњад залучена са већом масом тела боље напредују, јединчад нешто брже расту од близанаца, а мушка јагњад брже од женске јагњади.

Izvor: agromedija.rs

Тов јагњади у ограниченом простору и на паши – неколико савета

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

Border lester rasa ovaca je nastala ukrštanjem lester ovnova i tisveterskih ovaca, na granici Škotske i Engleske. Ovo je ranostasna rasa koja ima veliki format tela, snažnu konstituciju i otpornost na spoljašnje faktore.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета