Коју расу пчела гајити? Крањска пчела

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Када су у питању расе медоносних пчела, одмах да нагласимо да ми имамо срећну околност да се у нашој земљи гаји аутохтона крањска раса пчела (Апис меллифера царница), за коју смо до скоро (док је још постојала Југославија) могли да кажемо да је била "наша" раса пчела.

Њене најбитније особине су изузетна мирноца, дуговецност и способност доброг презимљавања са релативно малом потрошњом хране, а то су иначе за све пчеларе веома битне карактеристике.

Крањска пчела је извезена на све континенте света, јер се по својим биолошким и економским особинама, као и израженом особином прилагођавања и у суровијим условима за гајење пчела, показала као једна од најбољих ако не и најбоља раса медоносних пчела. Стога немамо разлога да увозимо друге расе пчела. Напротив, морали би смо посветити већу пажњу нашој домаћој раси, односно њеној селекцији, јер је испитивањима, обављеним у нашој земљи, у овом правцу недвосмислено доказано да су планински сојеви из више разлога бољи од равничарских. Из овог произилази да матице за потребе пчелара треба производити у планинским регионима (Пештер, Копаоник, Хомољске планине, Проклетије, Шар планина и др.). Као некада и сада, пчелари могу у приватној режији да се снабдеју матицама из ових региона из кошница са непокретним саћем (вршкаре или трмке). Овим путем пчелар ће на најефикаснији начин освежити крв својих пчела, што ће повећати и приносе пчелињих производа. Ову праксу наравно упражњава велики број напредних пчелара и резултати не изостају.

Код нас данас постоји и организована производња матица на велико а то је Центар за производњу матица “Агроекономик” Београд. Њихов капацитет производње је 10.000 матица годишње. Према последњим информацијама цена матице износи од 2 до 3 кг меда. Осим тога, у овом центру се врши и побољшавање крањске расе пчела путем селекције на болести, приносе и друге особине.

У сваком случају крањска раса пчела је за сваку препоруку и засигурно најбољи избор за наше пчеларе и то је раса пчела коју треба гајити са великим задовољством, ако искусне питате за мишљење.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Коју расу пчела гајити? Крањска пчела

Komentari

tamoxifen interactions The Mann Whitney U test was used to determine differences in continuous variables between two groups, and the Kruskal Wallis H test was used to analyze differences among groups

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Na tržištu se često prodaje med koji po svojim karakteristikama i načinu proizvodnje ne bi smeo da nosi ovaj naziv.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета