Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

U kuvanju se beli celer koristi kao dodatak supi, čorbama i raznim jelima od povrća. Suvo beli celer seme se koristi kao začin, a beli celer stabljika može da posluži kao užina.

Celer (Apium graveolens) je dvogodišnja biljka, mada se gaji kao jednogodišnja. Postoje varijeteti koji se gaje kao višegodišnje biljke.

Od divljeg celera se razvilo nekoliko varijeteta i tako da sada razlikujemo korenaš, lisnati i celer rebraš. Pored toga postoji podela na beli i zeleni. Kada se tome dodaju još i sorte koje se dodatno razlikuju u izgledu, otvara se dosta mogućnosti za gajenje. Ova biljka je poznata i pod narodnim nazivima červez, ak, pitomi celer, opih, bjelaš. Treba obratiti pažnju prilikom korišćenja jer spada u povrće koje može kod nekih ljudi alergijske reakcije. Sezona belog celera traje od jula do prvih mrazeva, pa bi sadnju trebalo organizovati u nekoliko navrata od početka maja do kraja juna.

Celer rebraš se najčešće bere kada listovi dostignu visinu od 50 cm, a sama se berba obavlja ručno sečenjem lisnih drški (cele rozete) neposredno iznad korena. Može dugo stajati na polju. Boja listova je srednje zelena.Nakon odsecanja se odmah vrši ukljanjanje listova koji su mali ili su oštećeni iz nekog razloga. Pakovanje rebraša se vrši u vezice koje u proseku imaju težinu od oko 120 grama, mada te težine mogu biti značajno drugačije. Cela rozeta prosečno ima težinu od oko pola kilograma.

Rebrasti celer može se skladištiti na temperaturi od 0 do 1 °C i pri 98 % relativne vlage vazduha 4 - 8 nedelja, a na temperaturi od 5 °C (rashladna vitrina) do 2 nedelje.  U intenzivnoj proizvodnji uz navodnjavanje može se dobiti tri otkosa s ukupnim prinosom od 55-60 t/ha.

Celer rebraš dobar je diuretik, pospešuje izlučivanje žuči, rad bubrega, povoljno deluje na cirkulaciju krvi, pomaže probavu, smanjuje količine šećera u krvi. 

Koristi se i kao čaj, a najbolje deluju sveži sok od lišća, peteljki ili koriena. Celer ima vrlo intenzivan miris pa ga je dobro mešati sa sokom šargarepe i cvekle.

Izvor:poljoinfo.com

Celer bjelaš popularno povrće

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pripremite sebi lagan prijatan obrok koji će vas zasititi, a ujedno će te uneti i zdrave namirnice.

Mnogi istorijski zаpisi ukаzuju nа to dа se dаvno počeo gаjiti i dа je smаtrаn svetom biljkom. Venci od celerа pronаđeni su u egipаtskim grobnicаmа а prаvili su ih i dаrivаli i stаri Grci.

Prilikom planiranja bašte napravite uvek prostor za povrće koje može da ostane sveže mesecima nakon berbe. Evo i o kom povrću je reč.

Prirodan način da se rešite neugodnih simptoma te uporne ambrozije a istovremeno ojačate organizam, probajte ukusni sok koji će vam pomoći da ih ublažite zahvaljujući sastojcima koji deluju protivupalno, otvaraju disajne kanale i normaliziraju rad sluznice.

Celer je od davnina poznat kao lek za snižavanje pritiska. U nekim novijim istraživanjima pokazalo se da je efikasan u borbi protiv raka, posebno kada se kombinuje sok od celera i šargarepe.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета