PREDNOSTI JESENJE SETVE GRAŠKA: Koje je pravo vreme i kako izbeći eventualne greške?

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Iako se kod nas grašak seje uglavnom u proleće, treba znati da se on seje i u jesen i da ovakva setva ima niz prednosti.

Grašak je veoma zdravo povrće koje obiluje nutrijentima uključujući vitamine A, B1, B2, B6, C, K, minerale, kalijum, gvožđe, magnezijum i mangan. Zastupljen je u ishrani ljudi širom sveta i veoma je cenjeno povrće. Odličan je i kao predusev za mnoge povrtarske kulture, obogaćuje zemljište azotom i predstavlja važno zelenišno đubrivo.

Iako se na našim prostorima on uglavnom seje u proleće, značajno je njegovo mesto u jesenjoj, odnosno predzimskoj setvi. Setva u ovom periodu ima brojne prednosti, a na pojedine stvari treba naročito obratiti pažnju. 

Ovom setvom se dobija kvalitetnije zrno i ostvaruje veći prinos, a u rano proleće se dobija mlad grašak koji postiže veću cenu na tržištu.

Setva graška u jesen

Kao i kod svake druge setve, vrlo je važno da se proces obavi u optimalno vreme, da se koristi adekvatna sorta i setveni materijal, kao i da se sve agrotehničke mere obavljaju u pravilno vreme. Ranije su postojale preporuke da se grašak u jesenjoj setvi seje polovinom ili krajem oktobara, ali se sada savetuje da se ovaj proces obavi u novembru zbog eventualno nestabilnog vremena i sve češćih kasnih prolećnih mrazeva koji mogu oštetiti useve. Tačnije, ako dođe do kasnih prolećnih mrazeva, mlade biljke će ih mnogo bolje podneti nego odrasle.

Takođe, preporučuje se da se seme pre setve preko noći pototpi u toploj vodi kako bi ovojnica omekšala i seme lakše klijalo, a setvena norma može da se poveća za 25-30 odsto. Ovako će se smanjiti eventualni gubitak prinosa.

Odabir sorte

Za jesenju setvu graška je bitno odabrati ranostasne sorte koje su vrlo otporne na niske temperature, navodi agrosaveti. Preporučuje se korišćenje sorti okruglog, tj. glatkog zrna, a seme takođe mora biti vrlo kvalitetno, prve klase i visoke klijavosti.

Odabir zemljišta i parcele

Zemljište treba da bude mrvičaste strukture, rastresito, da bi koren mogao što bolje da se razvije i da bi se omogućio što bolji razvoj kvržičnih bakterija (mikoriza). Grašak ne podnosi vetar i zbog toga bi idealno bilo da se seje na parceli koja nije na prekomerno vetrovitom položaju. Seje se dublje nego prolećne sorte, tj. na dubini 6-7 cm. Takođe, nakon setve se preporučuje i valjanje. Seje se u redove, u dvoredne leje na rastojanju 3-6 cm, kako bi se biljke naslonile jedna na drugu, odnosno, kako ne bi padale na zemlju. Razmak između redova treba da bude za niske sorte oko 30 cm, a za visoke oko 40 cm.

Zemljište ne sme biti neposredno pođubreno stajskim đubretom, jer se grašak jalovi, odnosno pretenduje da dobije veliku zelenu masu, a nedovoljno mahuna i plodova, a kada je plodored u pitanju, setva na istom mestu može da se ponovi tek svake četvrte ili pete godine.

Agroinfo.rs 

PREDNOSTI JESENJE SETVE GRAŠKA: Koje je pravo vreme i kako izbeći eventualne greške?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sredstva za čišćenje znaju često da budu jaka, iritirajuća ili potpuno neefikasna. Evo recepta za domaći sprej za čišćenje svih nečistoća po kući.

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Plakanje i iritacija očiju dok sečete luk će od sada biti prošlost jer ovaj trik zaista funkcioniše.

Deca bi sa pet godina trebalo da znaju mnoge korisne stvari koje se posebno tiču njihove svakodnevne bezbednosti.

Nije baš svaka vrsta ribe zdrava kao što većina misli. Neke su posebno rizične za trudnice, decu, ali i odrasle ljude.

Kupus je veoma zdrav i pun vitamina, ali da bi uspeo u bašti nije samo potrebno brinuti o njegovom uzgoju, već je vrlo važan njegov položaj u odnosu na ostale zasejane kulture, odnosno, važno je koje ga biljke okružuju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета