Савети за узгој бундева

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Бундева је једногодишња биљка, повијуша. Веома је цењена за припрему пекмеза, џемова и сличних посластица. Веома је здрава намирница и треба је више користити у исхрани, како ради нутритивне вредности, тако и јер има доста лековитих својстава.

На нашим просторима расту следеће врсте бундеве: обична и уљна бундева (употребљавамо је за грицкање и уље), бундева за печење, тзв. туркиња (стамболка, месирача), хокаидо бундева и повртна тиквица (врло заступљена у нашем јеловнику).

Агроеколошки услови за гајење бундеве
Бундеве су осетљиве на ниске температуре и на мраз. Оптимална температура за ницање је од 22 – 24 °Ц и тада никну за 3 – 4 дана. На температури од 12 °Ц зауставља се раст. За време летних суша треба обавезно наводњавати. Бундевама одговарају рахла, хумусна, пешчано-иловаста земљишта. Слабо успевају на изразито влажним земљиштима. Оптимална реакција земљишта је неутрална до благо базична (пХ 6,5 до 7,5). Има велике захтеве у погледу топлоте, влаге, светлости и храњивих материја . Одговарају јој равничарски и топли крајеви и земљиште ђубрено стајњаком (побољшава растреситост и пропустљивост земљишта).


Агротехничке мере за узгој бундева
Размножавање
Размножава се семеном. Семенке се могу сејати у тресетне коцке (по једна семенка у свакој коцки) у априлу, а у мају се пресађују у кућице. Тада већ прође опасност од мраза. Када се сеју директно на отвореном (у мају на континенту, а у априлу у Приморју), онда се у кућицу стављају на дубину од 3 до 5 цм 2 – 3 семенке. Затим се добро залију па се прекрију фолијом или стаклом (лијехе). Након ницања семена, заклон се склони и биљка наставља расти.

Плодоред
Не сме се садити (сејати) након биљака из породице тикава. Не смеју се узгајати на истој површини 4 године. Добро се слаже са кукурузом шећерцем па се он често сади на рубу гредице.

Сорте бундеве
Зимска тиква, Мушкатна тиква, Тиква голица, Буча смокволисна, Сточна тиква и др.

Ђубрење
Ђубри се са 25 – 40 т/ха стајског ђубрива која треба још допунити према планираном приносу са оквирно 500 кг/ ха НПК 7:20:30. Осим стартног ђубрења потребне су две прихране, прва са 50 кг азота пре затварања редова, а друга фолијарно са уреом или неким комбинираним фолијарним ђубривом.

Нега засада бундеве
Потребно је обавити добру и благовремену предсетвену обраду земљишта. Током вегетације, међуредно се плитко обрађује уз унос минералног ђубрива. Против корова је најбоља производња бундеве на малчу од црне полиетиленске фолије.

Сетва (садња) бундеве
Бундеве се могу производити директном сетвом или из расада. Расад се узгаја у заштићеном простору. Време сетве одређује време пресађивања у време када прођу мразеви, а земљиште се довољно угреје. Сади се на међуредни размак око 150 цм и 60 – 80 цм у реду, зависно од бујности врсте. Машинска сетва семенки бундеве олакшава касније негу усева (окопавање, прихрану). У јесен је препоручљиво заорати 300 – 400 т/ха стајњака и минералног ђубрива НПК 7:20:30 у количини од 500 кг/ха.

Време сетве
Сјетву је нужно обавити од 20. априла до 10. маја на дубину 3-4 цм. Тада је прошла опасност од мразева, а земљиште има температуру 12 степени Ц, потребну за клијање и ницање. Склоп сетве треба обезбедити око 18 000 засејаних биљака по хектару, а након ницања може се пророредити на коначан склоп од 12 000 – 5 000 биљака по хектару. Вегетација ће трајати од 130 до 150 дана.

Заштита бундева од болести и штеточина
Бундева је погодна у еколошком узгоју, јер одлично реагује на органска ђубрива, а поседује и знатну отпорност на болести и штеточине. Ипак, у случају појаве или симптома, може се применити следеће: против корова хербицид Леопард 5 ЕЦ након ницања корова, против пепелнице фунгицид Нимрод 25 ЕЦ превентивно или почетком првих симптома, против земљишних штеточина Пyринеџ 48 ЕЦ пре или уз сетву.

Берба и складиштење бундеве
Сазрева крајем септембра, када листови пожуте. Тада плодови имају наранчасто-жуту боју. Беру се када достигну око 2/3 своје величине, а то је 0,7 – 1,5 кг. Треба брати барем једном седмично. Приноси могу бити и до 50 т/ха. Једна биљка уз редовну бербу може дати 20 – 30 плодова. Бере се ножем или маказама, са око 2 цм вреже. При узгоју на отвореном директном сетвом тиквице се беру од почетка јула у континенталном подручју, а у медитеранском берба почиње око 15 дана раније. Берба може трајати и до 2 месеца.

Најбоље се чува на хладном и тамном месту, најбоље на температури између 10 и 16 °Ц.

Исплативост производње бундеве

Рачуница је да на сваки 1 уложени еуро има профита 1,14 еура. У откупу, 1 кг осушеног семена плаћају 3 еура, а принос са 1 хектара је 400-700 кг сухих семенки. Исплативост производње бундеве у односу на ратарске културе је 10:1.

Izvor:seoski poslovi

Савети за узгој бундева

Komentari

cialis 10mg Expert Point of View Monica Morrow, MD, and Chau T

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Na području naše zemlje trenutno je u toku proizvodnja rasada paradajza, krastavaca, kupusnjača, paprike i drugog povrća.

Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...

Pašteta od povrća, posebno ako je sami pravite, sjajan je izbor za zdrav početak dana i prvi jutarnji obrok.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета