Ozimim usevima sneg dobro došao, sledi prihrana

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Setvu pšenice poljoprivrednici su jesenas obavili nešto kasnije. Čekali su kišu, a i prethodne godine pokazale su da je bolje pšenicu sejati u kasnijim rokovima setve.

Pšenica je nikla sva za nedelju dana. Imala je od tada idealne uslove. Ne možda prevelike padavine, ali magla i malo kiše bilo je taman dovoljno za optimalnu vlagu u setvenom sloju. Krajem novembra i početkom decembra imali smo malo niže temperature, što je pomoglo da pšenica ne preraste, odnosno da u zimu ne uđe prevelika, kaže Davor Vuković, poljoprivrednik, salaši Gradina.

Pšenica je trenutno u fazi bokorenja i ima potencijal za dobar prinos, ali hoće li tako i biti zavisi od vremenskih uslova narednih meseci. Dobro izgleda i ozimi pivarski ječam

– Klasično oranje, 23. oktobra setva. I sve je do sada bilo dobro, dovoljno vlage i povoljne temperature. Malo se i previše izbokorio i sada bi dobro došao sneg, kaže Antun Paštrović, poljoprivrednik, Bezdanski salaši.

Ono što sada treba ozimim usevima je sneg, koji bi popravio stanje zimske vlage.

– Akumulacija zimske vlage je već godinama nedovoljna i poljoprivrednici i mi agronomi maštamo o pola metra snega. Tada bi imali ozbiljne zimske rezerve vlage što nismo imali u poslednjih nekoliko godina, kaže agronom Aleksandar Bošnjak.

Krajem januara preporuka je da se krene sa prihranom pšenice. Preporuka je da se prvo uradi prihrana useva iz prvih rokova setve.

-To su bujni usevi i tu se već na nekim njivama pokazuju prvi nedostaci azota. Treba uraditi prihranu sa brzo delujućim đubrivima kao što je amonijum-nitrat, kaže Bošnjak.

U strukturi setve pšenica već godina u regionu zapadne Bačke zauzima od 15 do 20 posto površina, što je znatno manje nego pre 15 godina.

Izvor:rtv

Ozimim usevima sneg dobro došao, sledi prihrana

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sneg koji je u prethodnom periodu padao na teritoriji cele Srbije pogodovao je usevima pšenice, a da bi prinosi bili optimalni, neophodna je i adekvatna prihrana. Sve to dolazi u momentu kada su cene đubriva na tržištu previsoke, tvrde stručnjaci.

Setva pšenice u Srbiji je obavljena na oko 650.000 hektara što je za nekoliko hiljada više nego lane. Poljoprivrednici su bili motivisani dobrom tržišnom cenom, ali su troškovi setve ujedno bili skuplji za 50 odsto.

Kiše, nedostatak mineralnih đubriva na tržištu i drugi faktori uslovljavaju setvu pšenice koja kasni.

Iako zemljoradnici još uvek računaju koliko će ih koštati setva pšenice, svi se slažu da je sve poskupelo, naročito veštačko đubrivo i gorivo.

Na parcelama na kojima su bili suncokret i soja, obaviti zaštitnu obradu zemlje nekom teškom tanjiračom ili drugim orezivačkim oruđem razbiti gornji deo zemljišta, kako bi se kasnije, kada bude bilo vlage, mogla kvalitetno obaviti osnovna obrada, saradnik semenske kuće "BSP" iz Srbobrana prof. dr Miroslav Malešević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета