Agroinfo savet: Redovno ispirajte nos kako biste sprečili infekciju

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Higijena nosa jednako je važna kao i higijena celog tela. Ispiranje nosne sluznice neophodno je kako bismo sprečili dospevanje patogenih mikroorganizama na sluzokožu, a time i nastajanje nekih većih problema.

Svaka respiratorna infekcija u organizam dospeva preko nosa, što važi i za aktuelni koronavirus. Održavanje sluznice nosa zdravom i čistom, osnovni je preduslov sprečavanja eventualne infekcije.

Poznato je da se u nosu nakupljaju brojne nečistoće, a njegovo čišćenje odgovarajućim rastvorima nije samo važno u vreme prehlade ili kada se već razbolimo. Zbog toga je preventiva izuzetno bitna kako ne bi došlo do većih komplikacija i problema.

Lekari specijalisti za uho grlo i nos preporučuju da se u ove svrhe koristi fiziološki rastvor koji predstavlja najsigurniju supstancu koja se može uneti u nos i koji je praktično istog sastava kao i sekret koji lučimo iz nosa. Na ovaj način se održava optimalna vlažnost sluznice nosa i ne dozvoljava se virusima i bakterijama da se u tom području lako zadržavaju.

Osim što se fiziološki rastvor za nos može nabaviti u apoteci, još jedan način, koji je isplativiji, je da ga sami napravimo kod kuće. Jednostavno je - u litar vode dodajte 10 grama soli i svakog jutra ispirajte nos. Za ove namene koristite, špric, pumpicu ili rastvor iz šake direktno ušmrknite u nos.

Agroinfo.rs

Agroinfo savet: Redovno ispirajte nos kako biste sprečili infekciju

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Određene vrste hrane se drugačije čuvaju u frižideru. Isto je i sa mesom koje mora biti skladišteno na poseban način kako ne bi došlo do kvarenja.

Da se može i bez lekova u prvoj fazi lečenja koronavirusa, pokazuju i tvrdnje koje je iznela dr Ljiljana Gojkovć Bukarica, farmakološkinja i članica Radne grupe za izradu protokola lečenja kovida 19.

Kina će obustaviti uvoz smrznute ribe iz Rusije na čijem pakovanju je otkrven koronavirus. Ovo nije prvi slučaj tog tipa.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Cene hrane i sirovina rastu i u svetu i u Srbiji. Agroekonomista Milan Prostran smatra da će cene u našoj zemlji rasti do leta naredne godine.

Sigurno vam se desilo da primetite da se na hlebu ili nekoj drugoj namirnici pojavila buđ. Zašto se ubuđala hrana ne sme jesti?

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета