Niste svesni koliko je ovo štetno: ŠEST stvari koje nikako ne smete da radite nakon obroka

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Da bismo ostali zdravi, nakon obroka je vrlo važno da izbegavamo neke aktivnosti koje mnogi od nas ipak praktikuju ne znajući koliko mogu da budu štetne..

Neke od aktivnosti posebno treba izbegavati nakon jela.

Pušenje je mnogo štetnije nego što se misli, a samo jedna cigareta posle jela ima efekat kao da ste zapalili 10. Sistem probave deluje na ceo organizam, a za kiseonik u krvi veže se i nikotin.

Pijenje čaja treba takođe izbegavati jer se tein, njegov glavni sastojak, vezuje za gvožđe i otežava probavu, što može da bude loše za anemične osobe. Oni bi trebalo da piju čaj najmanje sat vremena nakon jela.

Ležanje nikako nije dobro za probavu jer želudačni sokovi ne mogu da obave svoj posao. Ova navika može da izazove želudačne tegobe, a spavanje i ležanje nakon obroka bi trebalo obavezno izbegavati jer hrana u ovom položaju neće moći ni da se svari kako treba.

Jedenje voća odmah posle obroka je loše jer se ono dugo zadržava u želucu, pa počinje da truli i oslobađa otrovne gasove koji, između ostalog, podstiču stvaranje celulita. Voće bi trebalo da se jede na prazan želudac ili dva sata pre i posle jela.

Fizička aktivnost jeste dobra posle obilnog ručka, ali kad prođe nekoliko sati. Trening ometa sistem za varenje koji apsorbuje hranljive materije iz unete hrane. Najbolje bi bilo da se nakon obroka malo prošetate. To će biti sasvim dovoljno da se hrana svari na pravi način.

Plivanje i tuširanje posle jela nikako nisu dobri. Još kao mali smo naučili da, ako smo na moru ili bazenu, u vodu nikako ne treba ulaziti punog stomaka. Voda podstiče i pojačava prokrvljenost u telu koja mu je potrebna, ali nakon obroka krv odlazi u želudac gde se odvija varenje, a ne na mesta poput ruku i nogu, piše Glas javnosti

Agroinfo.rs

Niste svesni koliko je ovo štetno: ŠEST stvari koje nikako ne smete da radite nakon obroka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prema podacima Državne revizorske institucije, u Srbiji se najčešće falsifikuju med, kafa, sok, čokolada, rakija, crni hleb i sir, a s obzirom na to da su to osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, ova institucija je predložila usvajanje termina "prevare sa hranom" i usklađivanje sa postojećim zakonskim okvirom o zaštiti potrošača.

Profesor Erik Milston je otkrio neverovatne činjenice o tome ko finansira razne evropske studije

Kako bi izbegle prskanje ulja većina domaćica poklapa meso prilikom prženja što utiče na teksturu posebno ukoliko pripremate stek.

Nije baš svaka vrsta ribe zdrava kao što većina misli. Neke su posebno rizične za trudnice, decu, ali i odrasle ljude.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета