U čemu je razlika između ajvara, ljutenice ili pinđura? (VIDEO)

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Simbol jeseni je miris pečenih paprika, a kako nam je došla sezona pripreme zimnica vreme je da naučimo u čemu su najveće razlike između najpoznatijih jesenjih specijaliteta

Pinđur je vrsta začinjene salate ili namaza popularna u kuhinjama balkanskih naroda. Sličan je ajvaru, ali se razlikuje po tome što mu je akcenat na plavom patlidžanu ili paradajzu, a ne na paprici. Sprema se od pečenih paprika, pečenog paradajza i pečenog patlidžana tako što se drvenim tučkom dobro izlupa, zatim pomeša, zalije uljem i posoli. Pinđur se najčešće sprema u Makedoniji, sprema se u jesen, a može da se jede tokom cele godine. Pinđur je najčešće ljutkastog ukusa jer mu se dodaje ljuta papričica. Najčešći sastojci pinđuru su: paprika, paradajz, crni i beli luk, so, šećer, ali se koriste i drugi začini.

Sastojci:  5-6 zelenih paprika, 1 patlidžan, 2 paradajza, beli luk, so, ulje

Priprema: Svo povrće očistiti i iseckati, pa staviti da se prži. Tokom prženja, kad omekša izgnjaviti u šerpi. Pred kraj kuvanja dodati beli luk i so.

Makedonski pinđur

Sastojci: 3 kg crvene paprike, 250 g ljutih papričica, 150 g belog luka, 1.5 kg plavog patlidžana, 1.5 kg paradajza, 1 kašika šećera, kašika soli, 2 dl ulja

Priprema: Paprike, patlidžan i paradajz ispeći i iseckati na kockice. Ljute papričice samo blago ispeći. U šerpu staviti ulje da se ugreje, dodati iseckano povrće i pržiti dok sva tečnost ne ispari, dodati šećer, so i sitno iseckani beli luk.

Pržiti još 10-15 minuta, pa dodajte pečene ljute paprike, lagano izmešajte da se ne raspadnu. Tegle treba da budu ugrejane pre nego što sipate pinđur u njih. Odmah zatvorite poklopcem i okrenite tegle naopačke. Ostaviti ih tako dok se ne ohlade.

Ajvar 

Ajvar ili kako ga u pojedinim delovima zemlje zovu "hajvar" je deo zimnice, a predstavlja specijalnu vrstu namaza ili priloga koji se pravi od paprike. Recepata postoji mnogo, a u zavisnosti od kraja zemlje pravi se od crvenih ili zelenih paprika, a mogu mu se dodati i patlidžan i ljuta paprika. Zavisno od količine i tipa paprike, ukus može varirati između slatkog i ljutog. 

Ajvar je jedan od najukusnijih specijaliteta balkanske kuhinje. Uglavnom se sprema od pečene paprike, ali se može spremati i od barene. Iako se pravi u jesen, ajvar se najviše jede zimi, mada se može jesti tokom cele godine. Pre same pripreme ajvara, paprike (i patlidžan) se ispeku ili obare, pažljivo oljušte i samelju. Nakon toga se ajvar prži u dosta ulja.

Recept za ajvar

Sastojci:  10 kilograma crvene paprike, 3 velika patlidžana, 5 dcl ulja, So po ukusu, 1 kašika šećera

Priprema: Ispecite papriku pa je oljuštite od semenki. Ohlađene paprike iscedite, pa sameljite. Ispecite i patlidžan, oljuštite i ocedite. Oceđene paprike i patlidžan sameljite na aparatu za mlevenje mesa, pa dobijenu smesu sipajte u veliki lonac i lagano počnite da kuvate. Smesu mešajte što češće, a postupno tokom kuvanja dolivajte ulje, po 1 decilitar na svakih 20-ak minuta.

Dvadesetak minuta pre kraja kuvanja dodajte so i šećer. Da biste znali da li je ajvar gotov, varjačom pređite po dnu, ako varjača za sobom ostavlja trag u kom možete videti dno šerpe, ajvar je dobro kuvan. Pre nego što počnete da sipate ajvar u tegle, zagrejte ih u rerni na 50 stepeni i sipjate ajvar dok je još vruć. Kada ih napunite, na vrh svake tegle sipajte malo ulja i dobro zatvorite poklopcem.

 

Ljutenica

Ljutenica je pikantni namaz napravljen od povrća. Po teksturi i ukusu je sličan ajvaru, ali je nešto ljućeg ukusa. Sastoji se od paprike, šargarepe, patlidžana, crnog i belog luka, paradajza biljnog ulja, šećera, soli i bibera. Ljutenica se najčešće priprema u Bugarskoj, a kod nas u Vranju. Često se jede uz meso, a kao i ajvar sprema se u jesen, a može da se jede tokom cele godine. Najveća razlika između ljutenice i ajvara je u tome što ljutenica može da se sprema od termički neobrađene paprike.

Sastojci:

6 kg crvene paprike, 2 kg paradajza, 2 kg patlidžana, 2 kg šargarepe, 2 glavice crnog luka, 2 glavice belog luka, ulje po potrebi, 2 kašike soli, 1/2 šolje šećera, 1/2 šolje sirćeta

Priprema: Sve povrće dobro očistite i sameljite ga na mašinici za mlevenje mesa. U smesu od povrća dodajte sirće, ulje, so i šećer. Stavite ljutenicu da se kuva dok ne dobije potrebnu gustinu, a količina ulja varira tokom kuvanja, pa ukoliko vam zatreba slobodno dodajte još.

Kada se ohladi, sipajte u tegle i dobro zatvorite. Da li je ljutenica dobro pržena možete videti na isti način kao i za ajvar, povucite varjaču po dnu, pa ako ostaje trag na kome se vidi dno šerpe, onda je ljutenica dobro pržena. Ljutenica se sipa u prethodno zagrejane tegle, dok je vruća.

Izvor:telegraf.rs

U čemu je razlika između ajvara, ljutenice ili pinđura? (VIDEO)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Proizvođači paprike u selima paraćinske opštine gde se tradicionalno gaji ovo povrće uprkos velikoj suši zadovoljni su kvalitetom i pronosom

Od ukupno 65 proizvoda iz Srbije koji su naziv, odnosno poreklo zaštitili u Zavodu za intelektualnu svojinu, svega pet je izašlo van granica zemlje. Tačnije ima priznati međunarodno važeći žig.

Važan vitamin C krije se i u nekim drugima namirnicama i to u mnogo većim količinama nego što biste očekivali, a u tome prednjače dve.

Na ovakav način možete peći bolo koje povrće, jednostavno se priprema i jako je ukusno!

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета