Korona i suša uticale na rast cene pšenice i kukuruza

Foto: Agroinfo

Foto: Agroinfo

Na skok cena kukuruza sa 15 din/kg na početku berbe na sadašnjih 19 dinara na njenoj polovini uticala je i korona, ali pre svega suša u Rumuniji i kašnjenje berbe u Ukrajini

Strah od novog talasa korone, zbog čega države prave zalihe, te ulaganja velikih investicionih fondova u trgovinu poljoprivrednim proizvodima, za posledicu su imali i veliki skok cena pšenice u Srbiji, koja je za tri meseca poskupela gotovo četiri dinara, kažu stručnjaci.

”Strah od novog talasa epidemije je i velike svetske potrošače pšenice, poput Egipta, zemalja Bliskog i Srednjeg istoka i Kine, naterao da prave rezerve i da kupuju više nego što bi inače kupovale”, kaže za Tanjug Vukosav Saković iz udruženja Žita Srbije. – Tražnju su dodatno povećali veliki investicioni fondovi, pre svega u Americi, koji su usmerili svoje fondove u poljoprivredne proizvode jer industrija manje radi zbog korone, pa su kupili dosta velike količine na berzi.

Tako značajno povećanje tražnje rezultiralo je i višim cenama srpske pšenice, koja je i s 18 dinara kilogram bila među najskupljima na kraju žetve, a danas se prodaje po 21,5 do 21,7 dinar.

”To je izuzetno veliki skok. Nije realno da će tim tempom da se nastavi dalje. Oni koji prave zalihe u jednom trenutku će ih imati dovoljno, a investicioni fondovi nisu potrošači, oni kupuju da bi prodali i zaradili. Bitno je da naši prodavci-proizvođači procene kada je pravi trenutak za prodaju, a mislim da se taj trenutak bliži”, kaže Saković.

Na skok cena kukuruza s 15 dinara kilogram na početku berbe na sadašnjih 19 dinara na njenoj polovini uticala je i korona, ali pre svega suša u Rumuniji i kašnjenje berbe u Ukrajini.

”Uticaj korone kod kukuruza je manje izražen. Rumunija je imala sušu i oni su obustavili svoje prodaje, u Ukrajini prinos je podbacio oko deset odsto, a žetva kasni i ne mogu da isporuče ono što su prodali za oktobar. To je kod nas napravilo strahovito veliku gužvu i potražnju za kukuruzom”, objasnio je on.

Podsetio je na to da se kukuruz više prodaje terminski, pa su i naši trgovci unapred prodali nešto više od milion tona.

”Takav trend rasta cena neće se nastaviti u beskonačnost. S nastavkom naše berbr i onom u Ukrajini, treba očekivati stabilizaciju cene i manji pad”, smatra Saković.

Odlične cene pšenice podigle su raspoloženje proizvođača da u jesenjoj setvi povećaju površine pod tom kulturom.

”Imaju slatke muke za šta da se opredele jer su povećane cene i drugih kultura. Jesenjoj setvi ne ide u prilog broj kišnih dana u oktobru, a ovih dana s lepšim vremenom oni izlaze na njive i seju”, kaže Saković. – Jeste da se kod nas tvrdi da je optimalni rok za setvu od 5. do 25. oktobra, ali je praksa pokazala da se pšenica seje i ceo novembar i sigurno je da će 600.000 hektara biti zasejano onog trenutka kad vremenski uslovi budu dozvolili.

Izvor:agronews.rs

Korona i suša uticale na rast cene pšenice i kukuruza

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Ove godine je definitivno da kvalitet neće biti izvanredan, objašnjavaju stručnjaci

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

U Srbiji pšenica predstavlja jednu od najvažnijih poljoprivrednih kultura. Ipak, rat u Ukrajini uzrokovao je globalne poremećaje na tržištu, pa su tako i silosi u našoj zemlji još uvek puni, uprkos tome što se bliži nova žetva.

Prethodne jeseni pšenicom je u Srbiji zasejano 720.000 ha ili 25% više nego lane. Ratari su uglavnom primenili svu potrebnu agrotehniku, pa pšenica u ovom trenutku izgleda kao retko koje godine u ovo vreme.

Ministar trgovine Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas da građani po pitanju prehrambene bezbednosti mogu da budu spokojni, jer je Vlada Srbije kroz robne rezerve obezbedila dovoljno osnovnih životnih namirnica, precizirajući da se u skladištima nalazi na stotine hiljada tona pšenice i kukuruza, više od 11.000 tona šećera, 11.000 tona soli i 11.000 litara ulja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета