Podnet zahtev za nominacilju šljivovice na Uneskovu listu nematerijalne baštine

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Ministarstvo kulture predalo je Uneskou zahtev za nominaciju šljivovice na reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

Potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković tokom  obraćanja u Parlamentu navela je da je Ministarstvo predalo zahtev za nominaciju šljivovice na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa.
 
– Danas smo upravo predali kandidaturu. Kada ste pohvalili da je naše srpsko kolo uspelo da uđe na Unskovu listu zaštićene nematerijalne kulturne baštine, predali smo kandidaturu za šljivovicu i nadam se da ćemo sledeće godine uspeti da se upišemo, a onda idemo na kandidaturu naivnog slovačkog slikarstva. Radimo i na tom planu, tiho i mirno. Ja sam čovek koji voli da se pohvali ne potezima koje povlačim, nego rezultatima – navela je Gojkovićeva.
 
Šljivovica bi trebalo da se upiše na listu kao element društvene prakse i znanja u vezi sa pripremom i uporebom tradicionalnog pića od šljive.
 
Šljivovica proizvedena u našoj zemlji je tek 2016. godine od Evropske unije dobila sertifikat o geografskom poreklu i od tada nosi zaštićeno ime „Srpska šljivovica“.
 
Na listi Uneskoa iz Srbije su već upisani krsna slava, kolo, pevanje uz gusle i, prošle godine, zlakuska lončarija.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Podnet zahtev za nominacilju šljivovice na Uneskovu listu nematerijalne baštine

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Srbiji je tokom prošle godine, prema godišnjem izveštaju registrovanih proizvođača jakih alkoholnih pića, proizvedeno 33,7 miliona litara rakije, što je povećanje proizvodnje od 23 odsto u odnosu na 2019. godinu.

U okviru ovogodišnje manifestacije 'Dani šljive' u Blacu, koja je zakazana za period od 20. do 22. avgusta, biće održan i izbor za najbolju šljivovu rakiju u 2021. godini. Utvrđeni su i uslovi za sve one koji žele da učestvuju u takmičarskom delu.

Vodeći srpski stručnjaci za proizvodnju i ocenjivanje žestokih alkoholnih pića su izjavili da je 2020. najbolja šljivova prepečnica na našim prostorima, Srbiji, Republici Srpskoj i Kosovu i Metohiji, potekla iz Viševca kod Rače, rodnog sela vožda Đorđa Petrovića. Ocena je data od strane stručnjaka iz Čačka.

Pri planiranju sledećeg putovanja po Srbiji, obavezno na spisak dodajte mesta koja su pod zaštitom Uneska. U nastavku teksta saznajte koja su mesta u našoj zemlji pod zaštitom ove organizacije i po čemu su tako posebna.

Regionalna asocijacija proizvođača rakije “Šumadijska rakija” prva je dobila u Srbiji prava na korišćenje geografske oznake o poreklu šljivovice sa ovog podneblja

Srbija je jedna od vodećih svetskih zemalja po proizvodnji šljive. Jedan od najčešćih i najkvalitetnijih proizvoda koji se dobija njenom preradom je svakako nadaleko čuvena rakija šljivovica.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета