Како правилно обавити зимско прскање воћњака

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Заштита воћњака од болести, инсеката и штеточина које презимљавају услов је за добар почетак воћарске сезоне. Тренутак када се воћка буди из зимског сна, отвара своје пупољаке, почиње да цвета и листа, идеалан је за предузимање превентивних мера заштите воћака. У тим фазама биљке су најрањивије, па би због тога требало предвидети и спречити појаву оштећења.

Одредите прави тренутак

С обзиром да се у фебруару приближава крај леденим данима, требало би одрадити резидбу воћака и применити зимско прскање. Ако време дозволи, резидба се може вршити и раније, али се мора завршити пре него што биљка започне процес вегетације. Први дани марта, односно почетак отварања цветова или лисних пупољака, познатије као фаза „мишије уши“, последњи је рок до када би требало урадити зимско прскање воћака.

Како извршити „плаво прскање“ воћа


Искористите прави препарат
Најбитније код зимског прскања је употреба адекватног препарата у правом тренутку. Само тако ће успех бити загарантован. Најбољи препарат за зимско прскање воћака је ПЛАВО УЉЕ, које представља комбинацију три препарата, због чега даје праве резултате. Трокомпонентно плаво уље садржи:

Минерално уље, које квалитетно облаже гранчице и одолева временским условима. Његова улога је да уништава презимљујуће форме гриња и инсеката;
Инсектицид на бази циперметрина, који има улогу да штити биљку у првим фазама развоја од презимљених инсеката, матичних, који започињу прекомерно множење и формирају прве колоније;
Фунгицид на бази бакра, чија је улога да заштити биљку од болести које су у облику спора гљивица или бактерија презимеле на површини биљке, на стаблу, гранама и пупољцима.
Први дани марта, односно почетак отварања цветова или лисних пупољака, познатије као фаза 'мишије уши', последњи је рок до када би требало урадити зимско прскање воћака.

Испоштујте сва правила

Воће би требало прскати након резидбе и непосредно пред почетак вегетације.
Температура на којој се обавља прскање не би смела бити нижа од 8 до 10 целзијуса.
Временски услови у наредна 24 сата морају бити адекватни. Не сме бити ветра или падавина.
Требало би биљку прскати детаљно и у великим количинама. Цела биљка мора бити добро „окупана“, дакле цело стабло и све гране.

Напомена: плаво уље је препарат који је намењен за све воћарске врсте, као што су малине, купине, рибизле, ароније, боровнице и многе друге. Он се може користити и за прскање декоративног растиња, као што су руже, четинари, шибље и слично. Ако се одлучите да биљке прскате само једном у току године, онда је зимско прскање добар избор.

Izvor:agromedija rs 

Како правилно обавити зимско прскање воћњака

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Kao i kod mnogih drugih vrsta voća, hlađenje i zamrzavanje mogu produžiti život banane, postoje načini za čuvanje banana kako biste imali određenu kontrolu nad njihovim procesom zrenja i održali ih svežim i ukusnim tokom dužeg vremenskog perioda.

Ne morate uvek da se odreknete slatkiša ako planirate da smršate. Nutricionisti vam daju korisne savete po ovom pitanju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета