Савети за гајење сибирске ароније

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Постоје три основне врсте ароније: црна аронија – латински назив: А. меланоцарпа, затим црвена – А. арбутифолиа (Л.) Перс. и пурпурна- А. прунифолиа (Марсхалл) Рехдер. Црна аронија која је позната и као Сибирска аронија најзначајнија је и спада у лековито воће.

Перспектива гајења ароније у Србији је добра јер су климатски услови повољни а тржиште ароније у константном развоју што осигурава извесну исплативост.

Гајење ароније није компликовано и узгој и одржавање су слични као и код леске или облачинске вишње. Сибирска Аронија пореклом је из Северне Америке, одакле је пренета у Сибир па даље у Европу. Још су Индијанци знали за њена бројна лековита својства и користили је за исхрану.

Лековитост ароније
Сибирска аронија је један од најјачих антиоксиданаса. Плодови Сибирске ароније садрже фолну киселину, витамине А,Ц (и до десет пута више него у цитрусима) Б2, Б6, Б9, Е и веома редак витамин П, као и елементе: бетакаротен, калијум, калцијум, гвожђе, манган, молибден, јод и фосфор.

Производња сибирске ароније
Пун род ароније очекује се након 5 до 6 година од садње. Један жбун ароније даје принос од 10 до 15 килограма. Сибирска аронија није захтевна по питању земљишта. Успеће и на киселом или алкалном тлу и на било којој надморској висини, али не и на сланом тлу. Већи приноси биће на квалитетном и пропусном земљишту, уз заливање.

Размножавање и пресађивање
Генеративно размножавање семеном: . Семе из плода се опере осуши а затим чува на сувом све до октобра. Тада накваси, поспе по танком папиру и умотау ролне које треба чувати у фрижидеру до марта. У марту се семе сеје у стерилном супстрату а ницање је за око 20 дана. Пикирање је након месец дана и то са размаком од 10 џ 10 цм. Садња следи у лето уз неопходно заливање. Саднице се саде тако да растојање међу редовима у расаднику буде најмање 80цм како би се корови лакше уништавали. Садња се може обавити током јесени или зими али и у рано пролеће.

Други начин размножавања је дељењем бусена ароније. То се постиже старим жбуновима и нагртањем земље око корена. Ожиљавањем изданака и одсецањем од матичног стабла тако добијамо саднице.

Агротехничке мере (ђубрење, прехрана и заштита од болести)
Аронија је отпорна биљка и штеточине је заобилазе. Једино се могу јавити лисне ваши, али ако је бијка здрава, она их се сама ослобађа. У ретким случајевима се прска инсектицидом.
Ароније не захтева интензивне агротехничке мере. За правилан развој, потребно јој је између 500 и 600 мм падавина годишње. Уз обезбеђено наводњавање добијају се стабилни и високи приноси.

Орезивање ароније ће омогућити да добијемо облик жбуна што ће олакшати бербу и омогућити бољи род.

Када је реч о температури, аронија може да поднесе и – 47 степени .

Ђубрење: Ђубрење је потребно само приликом садње – низ редове или у јамице. Можете користити стајњак или минерално НПК ђубриво.

Берба ароније

Прва берба ароније је у трећој години. Ароније почињесатревање у августу када бобице добијају црну боју и дуго трају. Принос по хектару је од 11 до 22 тоне и очекује се током 20 година. Пошто има чврсту покожицу плода, сибирска аронија је погодна за механизовану бербу.

 Izvor:seoski poslovi

Савети за гајење сибирске ароније

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Kao i kod mnogih drugih vrsta voća, hlađenje i zamrzavanje mogu produžiti život banane, postoje načini za čuvanje banana kako biste imali određenu kontrolu nad njihovim procesom zrenja i održali ih svežim i ukusnim tokom dužeg vremenskog perioda.

Ne morate uvek da se odreknete slatkiša ako planirate da smršate. Nutricionisti vam daju korisne savete po ovom pitanju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета