Време је за пресађивање: Ево како да ЗАШТИТИТЕ БАНАНУ од мраза!

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Банана је биљка која захтева топлију климу, али то не значи да не може да се гаји у нашим условима. Многи је гаје врло успешно, а сада је право време за њено пресађивање у већу саксију. Сазнајте зашто би требало гајити банану и како правилно и сугурно да је пресадите.

Банану можете врло успешно да узгајате у саксији. Потребно је да јој обезбедите довољно сунца, доста влаге и јако хранљиву земљу. Док је лепо време може да вам стоји у башти, дворишту, на тераси... Када наступи хладнији период треба је унети у топлу просторију.

Зашто би требало да гајите банану?

Веровали или не, доказано је да људи деле око 50% ДНК са бананама. Не само да су здраве, већ имају и лековита својства. Наравно, то имају банане које нису третиране разним хемијским средствима, а ако је сами гајите, осим што је лепа декорација, имаћете сигурно здраву биљку која вам може много помоћи.

Банане могу побољшати расположење јер садрже аминокиселину, триптофан и витамин Б6 који помажу телу да производи серотонин. Оне такође могу помоћи да смањите крвни притисак, а заштитиће ваше срце због високог садржаја калијума и ниског садржаја соли.

Од банана можете направити сјајан балзам који помаже обнављању суве и оштећене косе.
Захваљујући уљу, кора од банане има широку примену у алтернативном лечењу. Уколико истрљате убод комарца са унутрашњом страном коре од банане убод ће престати да вас сврби и неће се упалити. Такође мање посекотине и опекотине можете успешно санирати јер ће смањити отицање и сачувати рану да се не зарази. Поред тога, постоје тврдње да кора од банане може да вам излечи главобољу уколико је трљате по челу.

Како правилно пресадити банану?

Банана доста брзо расте, те је треба чешће пресађивати. Када пресађујете банану користите увек дупло већу саксију од претходне. Одмах да нагласимо да то није по стандарду за пресађивање које гласи да саксија треба да буде 5 цм шира од претходне, али за банану важе друга правила јер она има веома јак коренов систем.
Као супстрат можете користити добро згорели стајњак измешан са земљом или неко друго органско ђубриво.

У новој саксији обавезно поставите на дно дренажни слој који може бити од каменчица или стиропора јер банана захтева обилно заливање али не воли да се вода задржава. Како би вишак воде отицао дренажни систем на дну саксије је неопходан.
Када стављате банану у нову, већу саксију, водите рачуна да биљка буде засађена на истом нивоу, односно да је превише не затрпате са земљом. То ћете постићи тако што ћете на дно саксије (након каменчица) ставити слој земље, па тек онда биљку и земљу око ње. Тако ћете одићи биљку у новој саксији и омогућити корену да се развија и наниже, а не само са стране.

Препорука стручњака је да се након пресађивања на површину земље дода ситан кварцни песак. Он ће током заливања продрети у дубље слојеве и омогућити бољу пропусност земље. То значи да се при заливању вода сигурно неће задржавати већ ће се направити влажна средина, баш онаква каква је и потребна банани.

У затворен простор банана се уноси пре него што наступи мраз, а важно је да је сместите у просторију која је топла. У зимским периодима банани су потребни само заливање 2 пута месечно и проветравање.

 Izvor: agromedija.rs

Време је за пресађивање: Ево како да ЗАШТИТИТЕ БАНАНУ од мраза!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Zbog krize u Ukrajini i pada izvoza, poljski farmeri tvrde da su pred bankrotom, a posebno se skreće pažnja na niske cene kojima se jabuka otkupljuje od uzgajivača i visoke cene proizvoda u prodavnicama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета