NAJEZDA SMRDIBUBA: Odakle dolaze, koliko su opasne i šta sa njima nikako ne treba raditi

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Odakle dolaze smrdibube, koliko su opasne i šta nikako ne treba raditi sa njima, otkriva profesor Biološkog fakulteta, dr Željko Tomanović

Smrdibube znaju da budu vrlo uporne i da nam svojim prisustvom ometaju dnevne opasnosti. Ispuštaju neprijatne mirise, a na našim prostorima su registrovane dve vrste - mramorma i etiopska zelena smrdibuba.

Profesor Biološkog fakulteta, dr Željko Tomanović je za 'Blic' rekao da je ova vrsta insekata najverovatnije u Evropu stigla transportovanjem biljaka i tako počela da se razmnožava. Mramorna smrdibuba je tropska vrsta, prija joj toplota, pa se kod nas najčešće javlja tokom leta. 

- Mramorna smrdibuba trenutno je brojnija od ove druge vrste. Ona je stigla iz jugoistočne Azije u Evropu gde je prvi put registrovana 2004. godine. Kod nas je pronađena 2016. godine, što ne znači da je nije bilo i ranije – objašnjava profesor Tomanović.

Profesor objašnjava da se one tokom zime sklanjaju na toplo i zbog toga nam ulaze u kuće. Njima se hrane ptice i gušteri i oni regulišu njihov broj. Nisu opasne po ljude, niti je medicinski dokazano da mogu preneti neke viruse. Međutim, ne preporučuje se hvatati ih golim rukama, jer one u samoodbrani tada ispuštaju supstancu neprijatnog mirisa na bazi alkohola koja u kontaktu sa očima može izazvati iritacije. 

– Najbolji način prevencije su mreže. One često idu i na svetlost, pa je to najsigurniji način da ne uđu kroz prozor. Besmisleno je bilo čime prskati ih. Pre svega nije zdravo i trajno rešenje jer će one uvek iznova dolaziti. Nemoguće je prskati sve biljke iz tog razloga, a takođe i ne postoji sertifikovani preparat, budući da su veoma kratko prisutne kod nas – ističe Tomanović, a prenosi 'Blic'.

Iako su za ljude bezopasne, za biljke i neke poljoprivredne kulture mogu biti pogubne jer se hrane biljkama ili prenose viruse i tako ih uništavaju.

Druga vrsta, etiopska zelena smrdibuba je takođe poreklom iz Azije, a u Evropu je stigla nešto ranije, devedesetih godina. U Srbiji je prvi put registrovana pre desetak godina i trenutno je kod nas manje prisutna od mramoraste.

Agroinfo.rs

 

NAJEZDA SMRDIBUBA: Odakle dolaze, koliko su opasne i šta sa njima nikako ne treba raditi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Stanovnici Srbije ove jeseni ponovo imaju mnogo problema sa smrdibubama koje koriste svaki otvor na prozoru ili vratima da uđu u kuću.

Smrdibube su neverovatna napast - čini se da vrebaju uvek i svuda, a njihova "invazija", kao i iritantan zvuk, ali i smrad, dobro su nam poznati.

Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.

Da bismo ostali zdravi, nakon obroka je vrlo važno da izbegavamo neke aktivnosti koje mnogi od nas ipak praktikuju ne znajući koliko mogu da budu štetne..

Na većinu biljaka promena godišnjeg doba veoma utiče, ali uz primenu ovih saveta cveće će opstati.

Mnogima od nas se dešava da u kući imamo stari hleb koji ne znamo kako da iskoristimo. Evo jednog starog recepta koji dolazi iz Velike Britanije, a koji nam omogućava da od bajatog hleba napravimo ukusan kolač.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета