Da li su farme insekata budućnost u smanjenju ekološkog otiska u poljoprivredi?

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Insekti bi mogli da postanu budućnost kada je u pitanju obezbeđenje alternativnih izvora proteina sa niskim udelom ugljenika, koji bi, osim u ishrani životinja, mogli da se koriste i u đubrenju što će doprineti smanjenju ekološkog otiska u poljoprivredi.

U blizini Pariza se gradi najveća svetska farma insekata. Kompanija Ÿnsect koja stoji iza čitave ove ideje se fokusira na mogućnost da insektima smanji ekološki otisak poljoprivrede.

Poljoprivrednici veruju da su insekti održiv način da zamene druge životinjske proteine u lancu snabdevanja, koristeći ih za ishranu ribe i stoke ili u hrani za kućne ljubimce. Otpad koji proizvode stotine miliona insekata može se zatim koristiti za oplodnju useva.

Antoan Hubert, suosnivač, predsednik i izvršni direktor kompanije Ÿnsect kaže da se ovaj projekat tiče svih nas, bilo da smo ljubitelji mesa ili vegani, jer se na ovaj način hrane naše biljke i životinje:

- Naša ambicija je revolucija u lancu ishrane koji doslovno polazi od osnova: insekata i zemlje. –

Iz kompanije tvrde da uzgajanjem glista na njihovoj vertikalnoj farmi mogu da koriste 98 odsto manje zemlje i značajno smanje uticaj ugljenika i biodiverziteta na proizvodnju proteina.

Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (FAO) predviđa da će do 2050. godine proizvodnja hrane morati da poraste za 70% kako bi se udovoljilo sve većim zahtevima sve veće globalne populacije. Većina dostupnog poljoprivrednog zemljišta već se koristi, što znači da će biti potrebno koristiti inovativnija, održiva rešenja kako bi se svi hranili.

Jedna od upotreba proteina insekata kompanije je za hranjenje ribe. Uzgajane vrste, uključujući losos i kozice, često se hrane divljom ulovljenom ribom koja dodatno opterećuje zalihe preostale u našim okeanima. Soja je druga opcija, ali uvoz boba bogatog proteinima povezan je sa ilegalnim krčenjem šuma.

Misija kompanija Ÿnsect ne podrazumeva samo uzgoj insekata:

- S klimatskim promenama i povećanjem broja stanovništva širom sveta, moramo da proizvodimo više hrane sa manje raspoloživog zemljišta i manje resursa, kako ne bismo krčili šume i praznili okeane -, zaključuje Hubert.

Agroinfo.rs/euronews.com

Da li su farme insekata budućnost u smanjenju ekološkog otiska u poljoprivredi?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ubraja se među najlepše ptice Evrope, ali za pčelare je pčelarica (Merops apiaster) koja proždire pčele koje se vraćaju sa paše u košnicu kad im je voljka napunjena nektarom. Jedna ptica može da pojede 150–250 pčela, a kad uzgaja mlade i nekoliko puta više.

Prema najnovijim naučnim istraživanjima broj insekata se smanjuje zabrinjavajućom brzinom, a potpuni nestanak samo 3 vrste koje su svima poznate imao bi neverovatan uticaj na naš život.

Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Ozbiljan problem kada želite da provetrite i pustite čist vazduh, u svoj dom jeste problem sa muvama, komarcima i raznim drugim bubama koje jedva čekaju da uđu u vaš dom

Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета