Indijska trkačica ili pingvinska patka

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Ova patka potice iz jugoistocne Azije tacnije iz Indije po kojoj je i dobila ime.Indijska trkacica se javlja u vise boja,boji divlje patke,crnoj beloj,zutoj,jarebicastoj i

Indijska trkacica ili pingvinska patka,ime je dobila jer se stalno krece pri tome se ne klati kao ostale vrste pataka.Indijske trakacice ne znaju da plivaju. Narav joj je eksplozivna,pomalo je stidljiva ali joj se narav moze ukrotiti odnosno promeniti. Zivotni vek ovih plovusa je od 8-10 godina. Za drzanje se preporucuje ogradjen veci prostor.Nisu nesto posebno zahtevne sto se tice odrzavanja.

Indijske trkacice su patke relativno manje rase patak tezi oko 2,25 kg a patka 1,35 kg. Visina patka je od 60-85 cm a zenke od 60-70 cm. Ova vrsta pataka je omiljena medju odgajivacima na Zapadu cak ima i dosta klubova odgajivaca ovih pataka. Posebno spremani i izlozbeni eksponati su mirni i pitomi

Nosivost
Odlika indijskih pataka trkačica je dobra nosivost, a meso im je ukusno i protkano vlaknima bez žilica. Trkačice u pogledu ishrane nisu veliki probirači, jedu gotovo sve. Ukoliko nisu zatvorene veći deo dana provode na nogama u potrazi za slatkim zalogajem, pre svega, za puževima.
Prema tome, one se smatraju izuzetnim lovcima na puževe.
Ako imamo izbor slobodnog ispusta, patke treba puštati nakon snešenih jaja u svojim gnezdima, jer one nose u jutarnim časovima. Pustimo li ih pre, one će nositi jaja bilo gde.
Ovaj običaj gubljenja jaja nije poznat kod drugih rasa pataka. Kako je poznato da sve dobre nosilje nemaju razvijen instikt razleganja i izvođenja podmlatka osim u retkim slučajevima, zbog toga je za njenu reprodukciju neophodna druga rasa koja je dobra kvočka ili upotreba inkubatora.

Opis patke:

Uska glava i visoko čelo
Dug i uzak vrat
Klinasti kljun
Uska i lijepo zaobljena leđa
Uzak rep koji produžava liniju leđa
Krila duga, priljubljena uz tijelo
Noge postavljene malo unazad

Omiljena hrana ovih pataka su puževi (sve vrste) pa ih na Zapadu iznajmljuju da očiste okućnice, voćnjake i vrtove  od puževa, za efikasno čišćenje su obično dovoljne četiri jedinke. Patke su veoma dobre sto se tiče nošenja jaja ( i do 200 komada godišnje - zelenkaste boje težine do 70 grama) i veoma loše sto se tiče ležanja, preporuka je njihova jaja staviti  pod druge majke ili inkubator. Patke mogu živjeti u zatvorenom prostoru ili u vrtu, traže pristup vodi radi kupanja ali voda mora biti plitka jer ne znaju da plivaju. Nisu za neke male prostore već za ograđena velika dvorišta s zaštićenim zatvorenim prostorom za boravak noću. Pored velike količine jaja koju daju godišnje imaju dobro i kvalitetno meso, koje nema komercijalnu vrijednost.

Izvor:uzgajivackutina.com

Indijska trkačica ili pingvinska patka

Komentari

kupila bih belu zensku ovu patku gde u Novom Sadu sam

Pogledajte na: Indijske patke trkačice prodaja srbija

  • Od Milka
  • 2023-09-26 19:32:46

Da li love i gustere

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nekada velika pomama za uzgojem puževa vladala je u Srbiji, a u susednoj Hrvatskoj, tačnije posle kiše po Slavoniji i Baranji, nicali su natpisi "otkup puževa" u vreme njihove berbe, tokom aprila do sredine maja. Međutim, sada ih je sve manje. No, jedna otkupna stanica na istom je mestu već 20 godina. Čim se pređe preko Drave mostom kod Osijeka, sveže pobrani puževi mogu se predati Osječanki Jozef

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета