Кетоза код крава музара и како је спречити

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Начин исхране и режим муже утичу да кетоза код крава музара буде на ниском нивоу. Предузмите све кораке да не бисте имали економских губитака.

Битни поступци који се предузимају у циљу спречавања кетозе су: Рационално искоришћавање у производном процесу, при чему се води рачуна о индивидуалним особинама и производним капацитетима музних крава и оно што је најважније – оброци крава морају бити уравнотежени и прилагођени одређеној фази лактације. Тако на пример у оброку музних крава који се састоји од сена, концентрата житарица, репиних резанаца и силаже, количину квалитетног сена треба повећати, репине резанце и концентрат у периоду засушености треба давати у малој количини, а силажу треба постепено смањивати до потпуног изостављања.

Осим исхране, велики значај припада режиму муже, што значи да период засушења мора трајати 60 дана.

Кетоза код музних крава
Кетоза се најчешће јавља зими, нарочито код сталног стајског држања, и то у два облика: као скривена и као изражена кетоза.

Први облик кетозе (скривена) се чешће јавља а очигледни знаци су: знатне дневне разлике у количини млека без видљивог узрока, склоност мршављењу уз добар апетит и добру функцију бурага, као и повремена и умерена кетонурија (присуство кетонских тела у мокраћи).

Главни знаци код изражене кетозе су смањена производња млека за 50-70%, нагло мршављење, смањење снаге мишића бурага и склоност затворима, нормална или снижена телесна температура, мирис на ацетон и кетонурија. У тежим случајевима преовладавају нервни поремећаји, потиштеност, поспаност, млитавост мишића, психичка или моторна узбуђеност, поремећаји свести до потпуног губитка свести.

 Izvor: agroinfonet.com

Кетоза код крава музара и како је спречити

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета