Afrička šljiva: Drvo sa lekovitom korom za zdravlje muškaraca

Foto: Printscreen

Foto: Printscreen

U Evropi Afrička šljiva se koristi od 18. veka kada počinje primena njene kore protiv tegoba i smetnji vezanih sa prostatom.

Afrička šljiva (pigeum) pripada porodici Rosaceae, raste u Africi i na Madagaskaru u tropskim šumama. Lokalno stanovništvo tradicionalno koristi koru Afričke šljive (pigeum) u obliku praha ili čaja u tretmanu benignog uvećanja prostate.

Lekoviti deo biljke je kora, svojstva su potvrđena velikim brojem naučnih istraživanja i ispitivanja. Kora afričke šljive je tamnosmeđe ili crvene boje. Široka primena Afričke šljive u Evropskoj medicini počinje od 1960.god. i to kao sredstvo za stimulisanje rada mokraćnih puteva i lečenje prostate. Afrička šljiva otklanja smetnje pri mokrenju, ima antiupalno dejstvo na tkivo prostate i poboljšava njen rad. Sprečava stvaranje rana i razvoj adenoma, takođe, deluje izuzetno dobro na mokraćnu bešiku. Pomaže u uspostavljanju hormonske ravnoteže (odnos testosterona prema estrogenu), kao i u sprečavanju uvećanja prostate. Ispoljava i diuretičko dejstvo tako što olakšava protok mokraće kroz mokraćne kanale.

I dalje se vrše istraživanja hemijskih efekata i delovanja ove biljke. Aktivni sastojci su fitosteroli, koji imaju antiupalno dejstvo koje se odražava na smanjenje proizvodnje proinflamatornih prostagladina u žlezdi prostati. U jednoj od većih placebo kontrolisanih dvustruko slepih kliničkih studija, primenjivana je Afrička šljiva od 100mg. dnevno tokom 60 dana. Protok urina je poboljšan za 17,2%, volumen pražnenja za 12%, smanjio se ostatak urina za 24,5 %, noćno mokrenje je smanjeno  za 31%, učestalost dnevnog pražnjenja  za 19,4%. U novije vreme se biljka koristi i kao sastojak za povećanje potencije kod muškarca

Afrička šljiva se koristi za:

– smanjenje učestalosti noćnog mokrenja,

– povećanje količine izbačenog urina (produktivnost mokrenja),

– smanjenje tegoba i neprijatnosti zbog nepotpunog pražnjenja  bešike,

– redukuje uvećanost prostate.

Studije su pokazale da je afrička šljiva  uglavnom bezbedna ako se koristi kako je propisano. Kod nekih osoba se mogu javiti sledeće nuspojave: stomačni problemi, mučnina, proliv, zatvor

Agroinfo.rs

Afrička šljiva: Drvo sa lekovitom korom za zdravlje muškaraca

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Ako imate naviku da skidate koru sa sira, radite pogrešnu stvar. Naime, stručnjaci ukazuju da je kora jestiva i da upravo ona siru daje ukus i teksturu.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета