ЧУВАРКУЋА: биљка која није захтевна за одржавање а значи много

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Чуваркућа (лат. Семпервивум тецторум), ниска зељаста биљка коју многи користе за декорацију својих домова и башти. Изузетно је лековита и отпорна на велике врућине и хладноће.

Може да порасте од 8 до 30 цм и има влакнаст корен. Зелени листови чуваркуће су дебели и сочни, а на њиховим крајевима се налазе бодље боје кестена. Цвета од јула до октобра, а цветови могу бити ружичасте, беле, жуте или црвене боје.

Превод латинског назива ове биљке “увек жива” говори о њеној неуништивости. Према древном веровању, штити дом и породицу од злих сила, болести и пожара, па је зато добила назив чуваркућа. Чак су и нека народна имена ове биљке везана за живот и здравље: у злу добар, озлужив, ваздажив, а позната је и као: громовка, уховник, пазикућа, дивље смиље, нетрес, зечји купус и др. Расте на врло скученим местима: крововима, пукотинама, на каменитом, песковитом и сиромашном тлу.

Сматра се да води порекло из Мексика, а расте скоро у целој Европи и као украсна биљка гаји се већ 200 година. За њену распрострањеност заслужан је Карло Велики, који ју је сматрао лековитом. О томе говоре записи сачувани још из деветог века, где овај владар својим поданицима у сеоским срединама наређује да гаје 72 важне биљке, а да „сваки сељак обавезно треба да има чуваркућу!“. Римљани су чуваркућу звали „пасја ружа”, а била је позната и под називом „Јупитерова брада”.

На нашим подручјима присутнија је као украсна него лековита биљка. Иако нема мирис, привлачи пчеле и лептире. Чуваркућа је идеална за гајење у каменитим баштама, па и у балконским посудама. Отпорна је на ниске температуре, као и на летње врућине и сушна раздобља јер њено лишће задржава влагу и омогућава јој нормалан развој. Током лета је чак није ни потребно заливати.

Гајење
Гајење чуваркуће је врло једноставно. Размножава се вегетативно, помоћу бочних изданака из којих касније настају нове розете. Расте где год да је посадите, али ипак јој највише одговарају добро пропусна, шкрта земљишта сиромашна храњивим материјама и места с пуно сунца. Ако је садите у башти, обратите пажњу да то не буде на местима где ће је друге биљке прерасти и заклонити или тамо где је земља превише влажна јер може доћи до труљења.

Осим декоративности, изузетно је лековита и користи се у народној медицини, зато што поседује противупална, антисептичка и диуретичка својства. Садржи танин, слуз, смолу, калцијум-малат, масно уље, мрављу и јабучну киселину.
Лековита својства
Од низа лековитих дејстава које чуваркућа има, најпознатије је да је то биљка која елиминише вишак масноће из ушног канала. Одатле и други назив ове биљке – уховник. Поред тога, сок из листића чуваркуће је веома добар природни лек за обољења и повреде коже, чиреве, посекотине и опекотине.

Листом или соком чуваркуће се може премазивати кожа коју ова биљка стеже, влажи и умирује. Корисна је и за уклањање мрља од сунца, а листови се могу додавати у купке или воду за умивање лица.

Користи се тако да се лист једноставно преломи и њиме се премазују жељена места. Листови се такође могу згњечити како би се добио сок који се може користити за облоге.

Премазивање и облоге корисне су код повреда, рана, чирева и за уклањање брадавица. Сок чуваркуће делотворан је и код зачепљења и упале ушију, али треба бити опрезан јер су мишљења лекара о користи ове биљке у овом случају подељена.

Свеже исцеђен сок од чуваркуће може се и пити или се може појести и неколико листова, као природни лек за бронхитис, гнојне упале грла и десни, а користи се и код нервне напетости.
Нека истраживања показала су да чуваркућа смањује ризик од рака и помаже у лечењу канцерогених болести.

Чај од чуваркуће
Чај од чуваркуће поспешује излучивање мокраће, помаже код обилне и болне менструације и дизентерије.

За припрему чаја је потребно: 2 кашичице уситњених листова чуваркуће и 1 чаша вреле воде.

Припрема: Листове прелити са врелом водом, оставити да одстоји 2 сата, процедити и пити 1/4 чаше, 4 пута на дан пре јела.

Мед и чуваркућа као природни лек
Припрема лека: 500 грама домаћег меда и 300 грама самлевених листова чуваркуће помешати. Оставити да одстоји неколико дана.
Узима се кашичица смесе на празан стомак и након тога се не једе ништа 2 сата.

Смеса од чуваркуће и меда убрзава метаболизам и чисти тело од токсина, па је треба узимати зими због смањене физичке активности када долази до повећаног задржавања штетних материја у организму.

Такође се користи и код срчаних мана по препоруци руских лекара. Доказано је да чуваркућа успешно лечи миоме на матерници и цисте на јајницима.

Izvor:boljazemlja.com

ЧУВАРКУЋА: биљка која није захтевна за одржавање а значи много

Komentari

п»їcialis The CAD results also classify the participant s class of colour vision i

In fact, there are now many people who experience little or even no nausea related to cancer treatment levitra marrakech Chi EY, Ye X, Nguyen C, Tien YT, Zhou B, Borok Z, Knight DA and Kahn M

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Poslednjih godina veoma veliki broj proizvođača interesuje se za gajenje lekovitog bilja.

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Proleće je uveliko počelo, a ukoliko još uvek razmišljate koje cvetne vrste bi mogle da vam krase balkon i terasu ove godine, imamo idealne predloge.

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

U Kragujevcu će se od 29. aprila do 1. maja održati sajam hortikulture, najmasovniji do sada.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета