Драгољуб - извор витамина Ц у свакој башти

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Драгољуб садржи веће количине витамина Ц од неких пуно познатијих намирница као што су лимун, паприка или поморанџа.

Драгољуб познат и као поточарка (Тропаеолум мајус Л.) је високовредна, једногодишња зељаста биљка која обилује витамином Ц и многим материјама који га чине природним антибиотиком, диуретиком и правим еликсиром здравља. Уз многобројне добробити за здравље, Драгољуб је такође и украс свакој башти.

У Драгољубу има више витамина Ц него у лимуну и поморанџи
Резултати су показали да је гајење те биљке у комори под контролисаним условима резултирало краћим временом ницања те већим процентом клијавости у односу на узгој на отвореном. Просечан садржај витамина Ц у листовима износио је 204,16 мг/100г свеже материје код високог Драгољуба и 189,27 мг код ниског.

Подаци су то који Драгољуб сврставају међу високо вредне намирнице за људску исхрану, с обзиром да садржи веће количине витамина Ц од неких пуно познатијих намирница као што су лимун, паприка или поморанџа. Стога ова, још увек недовољно истражена биљка, са својим лековитим својствима те великим потенцијалом за коришћење у фармацеутској индустрији, заслужује пуно важније место у људској исхрани и на тржишту.

Користи се за лечење и штити многе биљке од штеточина
Уопштено, Драгољуб је самоникла, зачинска и ароматична биљка која припада маленој породици Тропаеолацеае која је пореклом из Јужне Америке. Цела биљка је јестива и осим већ поменутог витамина Ц, садржи и један је од најјачих природних антибиотика, чије стварање омогућава састојак гликозид. Делује и антифунгицидно, антисептички и антибактеријски. Становници Анда га, на пример, користе као средство за дезинфекцију рана.

Посадити га можете и код куће у башти, најбоље на крајеве гредица или око воћака. Јер ће од дрвећа одбијати лисне ваши, а поврће, посебно парадајза, кромпир, тиквице, краставце и пасуљ, штитити од гусеница, пужева, мишева и мрава.

Izvor:agroklub.rs

Драгољуб - извор витамина Ц у свакој башти

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Veoma brzo, ovaj prirodni antibiotik, sanira posekotine i sprečava infekciju.

Nije baš svaka vrsta ribe zdrava kao što većina misli. Neke su posebno rizične za trudnice, decu, ali i odrasle ljude.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Zeolit nije neki konkretan prah, već ime za oko 200 raznih minerala koji se mogu naći u prirodi. Njegovo delovanje u humanoj medicini se još uvek pomno istražuje, a stručnjaci za ishranu objašnjavaju koliko je on zaista zdrav.

Ukoliko niste znali,pored belog postoji i crni pirinač, a jedna legenda kaže da je u staroj Kini ova vrsta jela bila toliko dragocena da su smeli da je konzumiraju samo pripadnici kraljevske porodice.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета