Lekovita biljka MILOGLED čisti pluća i ceo naš organizam

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Biljka koja je poznata još iz antičkog vremena i bila je nezamenjiv lek kod mnogih oboljenja. U narodu je još poznat i kao zdravčica i jasenjak a njegova lekovita moć je poznata od davnina.

Milogled ( lat;Sanicula europea ) još poznatih naziva ove biljke su miliče, lječura, ljičerka, zdravčica, omilen, ozdravica i dr. Višegodišnja zeljasta biljka. Rizom vertikalan, snažan. Stablo visoko do 50 cm, bez listova, ređe sa 1-2 lista. Listovi prstasto deljeni, na 3-5 režnjeva. Cvetovi na vrhu stabla grupisani u štitastu cvast, beli ili ružičasti. Od maja do jula možete je naći u šumama, neprohodnim i kamenitim terenima kada je vreme i ubiranja a koren ove biljke  može se ubirati i u jesen.

Lekoviti deo biljke: Za lek se sakuplja čitava stabljika pre cvetanja, a koren leti i u jesen. Bere se list, cvet i koren ili gornji deo biljke u cvatu. Koren se bere ili u rano proleće kad biljka nikne, ili u jesen. Biljku sušimo na toplom i prozračnom mestu u hladu.

Narodna medicina: koristi se pretežno kao narodni lek protiv proliva, srdobolje, odliva krvi, uboja, za ispiranje usta, grla, nepca, spolja u lečenju rana. Podstiče apetit.

Upotreba: 3 supene kašike droge popariti sa pola litra ključale vode, ostaviti u poklopljenom sudu 30 minuta, procediti. U toku dana popiti pripremljen čaj, u 3-4 doze, pre jela. Spolja, za ispiranje, koristi se tinktura koja se priprema od 20 g osušene i sasitnjene droge i 100 ml 50%nog alkohola, pre upotrebe razblaži se sa 4-5 delova vode. Tinkturom se ispiraju rane.

Sveže isceđen sok zaustavlja  unutrašnje krvarenja iz želuca i creva a posebno kod perforacije čira na želucu gde može biti spasonosna, jer ovakva stanja ponekad ugrožavaju život bolesnika.
Uzima se supena kašika pomešana sa malo vode ili čaja. Takođe, tri do četiri kašičice soka deluju kao diuretik, pomažu izbacivanju štetnih materija, čiste organizam i jačaju ga.

Ne preporučuje se ni u jednom obliku trudnicama i osobama koje boluju od angine pektoris, ateroskleroze ili  imaju poremećaj bubrežne funkcije, takodje i osobama koje piju lekove protiv zgrušavanja krvi.

Agroinfo.rs

Lekovita biljka MILOGLED čisti pluća i ceo naš organizam

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova je biljka jednostavna za uzgoj, seje se u rano proleće direktno na otvoreno – u aprilu i vrlo brzo napreduje.

Pre nego što bacite limunovu koru, pošto ste iscedili sok ili ga stavili u salatu, dva puta razmislite jer je kora limuna veoma korisna.

U biljnoj medicini koristi se prvenstveno kao diuretik, podstiče izbacivanje tečnosti i toksina nagomilanih u organizmu. Čaj od rastavića je proveren narodni lek za mokraćne kanale i bubrege.

Sa Univerziteta Kostarika (UCR) stručnjaci za medicinu, hemiju, farmaciju i prirodne proizvode pronašli su četiri eterična ulja u juanilami, od kojih bi jedno moglo da bude vrlo delotvorno protiv raka.

Postoji nekoliko vrsta ove biljke, a osim već spomenute obične broćike (Galium verum), najpoznatije su Galium asparine i Galium mollugo.

Livadski geranijum, ili kako ga još nazivaju divlji geranijum, je cvetna biljka koja raste u polju, ali se može gajiti i u sopstvenoj bašti. Vrlo je lekovita, a u nastavku saznajte kako na najbolji način da je iskoristite.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета