Вештачке ливаде и пашњаци

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Ливаде и пашњаци су важни извори сточне хране за производњу зелене масе за испашу и справљање сена, а све више и за производњу квалитетне силаже и сенаже, нарочито у брдском и планинском подручју.

Међутим, велике површине ливада и пашњака у нашој земљи се слабо искоришћавају, од њих се добијају мали приноси лошије сточне хране, у првом реду због тога што се травне површине слабо негују и лоше искоришћавају.

Подизањем сејаних вештачких ливада и пашњака, сетвом културних, продуктивних и квалитетних трава и легуминоза, односно травних и травно легуминозних смеша може се производња сточне хране знатно више и брже побољшати, постићи већи приноси квалитетније и јевтиније сточне хране, у првом реду за исхрану говеда и оваца. Зато, заснивање сејаних ливада и пашњака значи за нашу земљу, и за брдско и планинско подручје посебно, увођење интензивне производње квалитетне и јевтиније сточне хране и у мање повољним природним условима, а нарочито на лошијим земљиштима.

У односу на природне вештачке ливаде и пашњаци имају низ предности:
- дају знатно веће приносе сточне хране (од природних неђубрених око 5 до 8 пута, а природних ђубрених 2 до 3 пута, па и више);
- дају квалитетнију сточну храну, са више корисних састојака, нарочито протеина, минералних материја и витамина, а мање целулозе;
- дају стабилнију количину сточне хране по годинама и у току исте године по сезонама (пролеће, лето и јесен);
- травна маса сејаних ливада и пашњака је сочнија и укуснија, стока је радије једе и боље искоришћава;
- искоришћавање травне масе на сејаним ливадама и пашњацима започиње раније у пролеће и траје дуже у јесен;
- травна маса је погоднија за испашу и производњу квалитетног сена, силаже, сенаже, добијање пелета и брашна, а посебним технолошким поступком од ње се могу производити квалитетни протеини за исхрану стоке, па и људи.

Са друге стране гледано, на добро ђубреним и правилно искоришћеним сејаним, тј вештачким ливадама и пашњацима може се произвести око 8,10 до 14 хиљада литара млека по 1 ха годишње, и обезбедити прираст живе мере стоке у количини 600 до 800 кг по хектару, што је висока производња и за боља земљишта и њихове културе.

Висока количина разноврсних кабастих сточних хранива омогућава развој интензивног говедарства и овчарства, увођење високопродуктивних раса стоке, одгој приплодних грла и подмлатка уз знатно мању употребу скупе концентроване сточне хране.

Срећом, површине вештачких ливада и пашњака у нашој земљи ипак расту, и сваке године се повећавају.

Поред производње сточне хране вештачке ливаде и пашњаци имају велику улогу и значај у следећем:
- смањује се ерозија путем биолошке заштите земљишта;
- поправљају се особине земљишта и обнавља његов производни потенцијал;
- ублажавају и спречавају бујице и поплаве;
- доприносе бољем сакупљању воде у земљишту;
- вештачке ливаде и пашњаци штите изворске и текуће воде, и
- повољно утичу на микроклиматске услове.

Међутим, иако су научне и стручне службе доста ангажоване на проблематици сејаних ливада и пашњака, у овом раду има доста пропуста и грешака. Још се недовољно користе новија достигнућа науке и праксе из ове области. Због тога остварени приноси сејаних ливада и пашњака у широј пракси далеко заостају иза могућности. Најчешћи приноси вештачких ливада и пашњака у Србији износе 50-60мц/ха сена, ређе 70-80мц/ха, док су већи приноси, они изнад 100 и 120 мц/ха сена веома ретки.

Најважнији фактори који утичу на продуктивност вештачких ливада и пашњака, а којима се у пракси не поклања увек довољна пажња су и ови:
а) Избор погодних врста и сорти трава и легуминоза, коришћење погодних смеша
б) Начин на који се подижу вештачке ливаде и пашњаци
ц) Начин ђубрења, посебно минералним ђубривима;
д) Заштита од коровских биљака
е) Време и начин на који се искоришћавају вештачке ливаде и пашњаци, директно испашом и путем конзервирања травне масе.

poljoprivrednisavetnik.com

Вештачке ливаде и пашњаци

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Ove godine poljoprivrednicima je brojne probleme napravila nabavka dovoljnih količina đubriva, a mnogi od njih se pitaju da li je ove sezone neophodno osnovno đubrenje zasada, između ostalog i zbog visoke cene.

Sneg koji je u prethodnom periodu padao na teritoriji cele Srbije pogodovao je usevima pšenice, a da bi prinosi bili optimalni, neophodna je i adekvatna prihrana. Sve to dolazi u momentu kada su cene đubriva na tržištu previsoke, tvrde stručnjaci.

Poskupljenja na svim nivoima su itekako vidljiva. Iako se na semenu ove godine nije štedelo, na đubrivima jeste, pa ako se ovakakv trend nastavi, stručnjaci upozoravaju da se na proleće pšenica i obična trava neće razlikovati.

Ratarima će za prihranu zemljišta pred jesenju i prolećnu setvu trebati bar 40 hiljada dinara po hektaru, što je dva puta više nego lane.

Jesenja obrada zemljišta u vinogradima se obavlja u ovom periodu ukoliko je berba završena, odnosno najkasnije posle opadanja lišća u novembru mesecu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета