ЗА ПОЧЕТНИКЕ: РАД И ПОДЕШАВАЊЕ КОМБАЈНА ЗА БЕРБУ КУКУРУЗА!

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Подешавање комбајна за бербу кукуруза често зна да буде лавиринт, а неправилно руковање може да доведе до потенцијалних проблема, круњења клипа и одређених кварова!

У тексту који следи прочитаћете неке опште али важне смернице како треба подешавати комбајн, а који вам може служити као приручник за руковање..

Раздељивачи берача се постављају на 5 – 30 цм изнад земље. Уколико је усев наваљен и полегао утолико се спуштају прсти приводних ланаца буду што ближи земљи, али да не клизе по земљи. Цео берач се нагиње напред помоћу навојног вретена у правцу казаљке на сату берач се нагиње напред и обрнуто.

Приводне ланце треба затегнути тако да се могу руком померити за 2 до 3 цм од својих вођица. Затежу се померањем слободних (задњих) ланчаника.

Откидачки ваљци се подешавају у зависности од стања усева. У зрелом и сувом кукурузу ваљци се више приближавају један другом, а у бујном, зеленом и влажном кукурузу се удаљују. Ако при раду берач оставља на стабљици неоткинуте мање клипове, ваљке треба приближити.

Ако се, пак, ломе стабљике, кида лишће, роне зрна и стабљике се често заглављују између ваљака, онда ваљке треба размаћи. Подешавање ваљака врши се ручицом са запињачом на назубљеном луку постављеном са обе стране спољних раздељивача. Њоме се померају спољашњи ваљци.

Помицањем ручице напред спољни ваљци се удаљују од унутрашњих и обрнуто. Ако ово подешавање није довољно, онда се и унутрашњи ваљци могу приближити спољним помоћу завртњева којима су учвршћена њихова лежишта. Ваљци се увек више приближавају један другом на задњем него на предњем крају. Никад се не смеју толико приближити да један о други ударају.

Бескрајна трака елеватор неокомишаних клипова затеже се тако да се на средини може подићи руком за 5 до 7 цм од дна корита. Затеже се завртњем са навртком и противнавртком на доњем крају елеватора.

Противрежућа плоча се поставља на 5 до 10 цм од периферије ножева, једнако удаљена по целој дужини. Подешава се померањем у својим лежиштима.

Ваљци комушаљке се подешавају према стању усева. Што је комушина влажнија и комишање иде теже, ваљке јаче притегнути једне уз друге и обрнуто. Њих не ваља сувише приближавати јер се онда јаче троше. Подешавају се затезањем опруге доњих ваљака наврткама на крајевима шипки на оба краја ваљка. Подешавање треба да буде пођеднако у својим лежиштима.

Веома је важно да у корпи нема много отпадака!
Ако у корпу долази много отпадака и ако се комушина намотава на доб, онда на поклопцу корпе поставити ушке. Ако се, пак, отпаци дуго задржавају у корпи, на поклопцу поставити сегменте спирале. Ушке и сегменти се постављају с унутрашње стране поклопца корпе и причвршћују завртњем.

Елеватор зрна се подешава да зрно пада у средини приколице, ако пада задњи крај приколице, треба скинути средњи део сливника, ако пада на страну, за толико треба окренути главу сливника у супротном смеру.

Све преносне каише треба затегнути само толико да не клизе при раду. Преносне ланце, пак, затегнути тако да при раду не прескачу зубе затезача у свом лежишту!

Izvor.bolja zemlja.rs

 

ЗА ПОЧЕТНИКЕ: РАД И ПОДЕШАВАЊЕ КОМБАЈНА ЗА БЕРБУ КУКУРУЗА!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Grad Beograd 7. marta je raspisao pet javnih poziva za subvencije poljoprivrednim proizvođačima, a za te namene je opredeljeno oko dva miliona evra, odnosno 240 miliona dianara.

Uskoro će na tržištu biti dostupan traktor domaće proizvodnje snage 90 konjskih snaga koji će proizvoditi belopalanačka kompanija "Majevica servis doo".

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture saopštilo je da će biti nosilac aktivnosti u vezi sa dodelom subvencija za nabavku i ugradnju univerzalnog zaštitnog rama za traktore kako bi se dodatno povećala bezbednost vozača traktora i svih učesnika u saobraćaju.

Ministar Branislav Nedimović izjavio je, prilikom obilaska Dupljaje, sela u opštini Bela Crkva, da je prva mera pomoći poljoprivrednicima u Srbiji za nabavku poljoprivredne mehanizacije, u vidu povraćaja 50 odsto sredstava, planirana od 15. decembra.

Kompanija "YANMAR" predstavila je inovaciju u oblasti vinogradarstva, a radi se o robotu za primenu pesticida, koji nudi brojna rešenja i predstavlja budućost ove grane poljoprivrede.

Najveći parni traktor na svetu, Case 150 KS, koji je konstruisan davne 1905. godine, rekonstruisan je nakon više od jednog veka i stavljen u funkciju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета