ORAHOVAČA: Opšte poznat narodni lek za štitnu žlezdu

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Orahovača ili liker od oraha se pravi od mladih zelenih oraha, a pored toga što ima prijatan ukus, orahovača veoma pozitivno utiče na zdravlje.

Orasi leče najrazličitija obolenja, a izuzetno pomažu za probleme štitne žlezde, grla, respiratornih puteva kao i bronhitisa ali i za ojačavanje imuniteta. Zahvaljujući izuzetno visokom nivou joda ona se preporučuje za korišćenje kod obolelih od hipotireoze, to jest oboljenja štitne žlezde koje nastaje usled manjka joda u organizmu.  Štitna žlezda je regulator telesne temperature, reguliše rad srca, kao i nervnog sistema. Njen pravilan rad utiče na celokupno zdravlje i izgled kose i kože. Za one koji imaju problema sa pravilnim funkcionisanjem štitne žlezde koristi se upravo liker od oraha kao lek za štitnu žlezdu. U orasima ima vitamina B1, B6, B9, C i E, ali i gvožđa, joda, kalijuma, fosfora, magnezijuma, sumpora, cinka, mangana i mnogih drugih vitamina i minerala, ali i omega – 3 masnih kiselina.

Recept za orahovaču potrebni su sledeći sastojci:

- 1–2 l domaće rakije komovice
- 1 kg kristal šećera
- 40 mladih zelenih oraha (po mogućstvu da budu manji)

Orahe operite i izbockajte ih viljuškom ili čačkalicom na nekoliko mesta, a možete ih iseći na sitne komade. Stavite ih u veću teglu, pa preko njih pospite šećer. Teglu nikako nemojte hermetički zatvarati, već je pokrijte sterilnom gazom, pa teglu ostavite da odstoji na suncu 4 nedelje (28 dana). S vremena na vreme možete protresti teglu kako bi se šećer bolje istopio.

Nakon 4 nedelje dodajte domaću rakiju, pa onda sve hermetički zatvorite i ostavite još malo da odstoji na suncu (optimalno vreme je 40 dana).  Ako pak želite da dodate limun, dodajte ga desetak dana pre nego što istekne rok od 40 dana, koliko je preporučljivo da se orahovača stoji. Najbolje je da limun ubacite tako što ćete sa korom iseći na krupnije komade. Nakon 40 dana procedite liker u staklene flaše ili jednostavno izvadite orahe.

Domaću orahovaču je najbolje praviti krajem maja i početkom juna, jer je tada moguće naći najlepše plodove mladih oraha. 

Za pravilnu funkciju štitne žlezde dovoljno je da svakog jutra na prazan stomak popijete po jednu čašicu domaćeg likera od orahovače.

Izvor:prirodanadar.rs

ORAHOVAČA: Opšte poznat narodni lek za štitnu žlezdu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Problemi sa štitnom žlezdom sve su češći i kod žena mlađe dobi. Štitna žlezda je žlezda sa unutrašnjim lučenjem, smeštena na prednjoj strani vrata ispod Adamove jabučice koja u krvotok luči hormone štitne žlezde.

Liker od jaja takođe može biti veoma koristan i pomoći u prevenciji i lečenju mnogih zdravstvenih tegoba, naročito zato što se pravi od žumanaca

Slatko alkoholno piće često obogaćeno ukusom voća. Likeri su većinom izuzetno slatki, te imaju visok postotak alkohola (između 15% i 40%), što ih ubraja u kategoriju žestokih alkoholnih pića.

Žir je izuzetno lekovit i sjajno utiče na poboljšanje funkcije rada štitne žlezde, te jača krvnu sliku.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета