Црни лук - савети за узгој

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Црни лук узгојКод нас се, посебно на индивидуалном сектору, црни лук узгаја из арпаџика. На свету постоји много сорти црног лука и наравно арпаџика

Сваки пољопривредник пре него што се одлучи за узгој било које пољопривредне културе, требао би да се упозна са њеним сортама, па тек онда донесе коначан избор. Зато ћемо и почети од почетка:

Сорте црног лука
Овде су најраспрострањеније следеце сорте црног лука:

"Холандски жути" - има пљоснатоокруглу луковицу смеђе боје, просечне тежине око 80гр. Припада групи полуљутих сорти, дуге вегетације.
"Херцеговачки" - има пљоснате до пљоснато-округле луковице жутосмеђе боје, полуслатког укуса, погодне за јужне регионе наше земље.
"Туропољски" - има округласту луковицу, смеђе-црвене боје, месо прошарано љубичастом бојом, полуљуто. Средњорана је сорта, просечне тежине луковица око 80гр.
"Рабски жути" - има пљоснату луковицу, високог садржаја суве материје, смеђе боје.

Поред ових сорти, на нашим просторима постоји већи број популација црног лука везаних за одређени регион наше земље, као што су "гостиварски", "пожаревачки", "бучински", "домаћи погачар" и сл...

За узгој црног лука директно из семена од домаћих сорти погодни су:

"Купусински јабучар" с округлом луковицом просечне тежине око 80 грама, смеђе боје, са садржајем суве материје преко 12%. Остварује принос око 300 мц/ха. Из њега су формиране нове сорте у Институту за ратарство и повртарство у Новом Саду: "новосадски 1", 2,3,4,5 као и друге нове селекције Института за повртарство у Смедеревској Паланци.
"Птујски" с пљоснато-округлом луковицом бакарно црвене боје, просечне тежине око 80 грама, полуљутог укуса, средњорана сорта црног лука.

Од страних сорти црног лука истичу се сорте у типу шпанских лукова "свит спениш" са сочном луковицом малог садржаја суве материје, најчешће смеђе боје и високим приносом од 300 до 400 мц/ха. Затим читав низ италијанских сорти типа "дората ди парма" с тзв. каба типом луковица, малим садржајем суве материје (до 10%) и високим приносом (око 350 мц/ха ).

Група холандских сорти црног лука округлог или издуженог облика светлосмеђе боје, као што су: "солидор", "фамо", "јумбо", "вијбо" и др. са садржајем суве материје од 10 до 12% и приносом до 300 мц/ха.

Група сорти лука с белом луковицом "дехидратор 14", "хисол" с високим садржајем суве материје (преко 14%) и нешто нижим приносом (око 250 мц/ха), али одличне за дехидрацију.

Без обзира на начин, успешна производња зависи од познавања основних биолошких особина црног лука.

Биолошке особине црног лука
Црни лук ниче специфично и веома споро у облику лука с веома танком клицом и спором појавом првог правог листа.

Период од сетве до формирања три права листа је најкритичнији за црни лук, а дужина овог периода зависи од низа чинилаца.

Брзина и уједначеност ницања зависе од квалитета семена, температурних услова и припремљености земљишта. С обзиром на начин ницања, неопходно је користити семе високог квалитета. Црни лук ниче већ при температури земљишта од +2 до +3° Ц, али споро (25-30 дана). У Србији су најчешће, при раној сетви (почетак марта), температурни услови такви да ницање траје око 20 дана. Такви услови погодују расту корена. Наиме, корен најбоље расте при температури око 10° Ц, што омогућује да се при раној сетви он добро развије. То је значајно, јер само биљка с добро развијеним кореном има могућност за хармоничан раст свих органа. У даљем току вегетације, с вишим температурама интензивније се развијају листови (оптимална температура је око 18° Ц). У нашим условима значајно је да биљка до краја маја образује што више крупних листова. Јер, с вишом температуром (оптимум 22° Ц) и дужим даном почиње формирање луковице, а она је крупнија ако, уз остале услове, биљка има и више листова. Баш због тога при производњи директно из семена могу се користити само специфичне сорте које имају брз раст и брзо образовање листа, јер у нас у мају наступају дуги дани током маја је дужина дана преко 14 часова, с тим што је максимална дужина половином јула и износи 15,6 часова и образовање луковице.

С обзиром на критични период раста лука (до фазе три листа ) и веома често неповољне услове за рану сетву, сигурно да при производњи без наводњавања лук треба гајити из арпаџика. При таквој производњи он се у првих 30-50 дана развија на рачун резервне материје арпаџика. То је готово паразитски начин живота и зато је црни лук у то време мање осетљив на услове успевања у односу на нежну биљку која се развија директно из семена.

Izvor:/poljoprivrednisavetnik.com

Црни лук - савети за узгој

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vađenje crnog luka na vojvođanskim poljima posejanog jesenas je na izmaku.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Kod alergijske reakcije na hranu imuni sistem reaguje na hranu kao na materije koje su opasne za organizam. Alergijska reakcija na luk je veoma retka.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета