Производња салате у пластеницима

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Салата је једна од ретких култура која се стално узгаја у пластеницима. Најчешће се комбинује са парадајзом и краставцима, чиме се постиже правилна плодосмена у пластенику.

У пластеницима без грејања има нешто дужу вегетацију у зимским месецима чак и преко 100 дана, па је могуће произвести само један зимски турнус. О производњи салате у пластеницима сазнајемо више од Драгана Марковића, саветодавца за повртарство.

Сетва салате

Сетва салате се обавља у тресетне блокове (коцке) 4 x 4 цм или у пластичне фолије испуњене тресетом за производњу расада.

Најбоља је варијанта сетва пилираног семена и том приликом треба знати следеће: сеје се пред вече када је температура испод 25 ºЦ, пилирано семе се не затрпава већ се стави у мало удубљење на средини коцке, засејано семе се током дана залива 3-4 пута што ситнијим капљицама, како би се повећала влажност ваздуха око семене опне.

До ницања засејане семенке се током дана прекривају јутаним или другим платном, а преко тога се прска вода. Покров се скида ноћу.

Пилирано семе је скупо, али је далеко сигурније, равномерније је ницање, лакше се сеје, те га треба далеко мање у односу на натурално семе.

Припрема земљишта за садњу салате

Орање или култивирање се обавља на дубини до 25 цм иако корен салате не допире до те дубине. Разлог је да дубље орање омогућује брже отицање вишка воде које може проузроковати гушење корена. После уситњавања земље приступа се прављењу гредица, ширине 120 цм са размаком између гредица 30–35 цм.

Ђубрење земљишта

Уколико је салата прва култура, неопходно је ђубрење стајњаком 40 т/ха, као и минералним ђубривом НПК 8:16:24, 300-400 кг/ха.

Садња салате

Обавља се на већ припремљене гредице ширине 120 цм. Зависно од крупноће сади се на размак од 25×25 цм или 25×30 цм.

Садња се обавља када расад има развијена три права листа, а то је уједно и време када корен почиње да пробија рубове коцке. Расад овог узраста најбоље се прилагођава новим условима.

Садња се обавља у рупе које не смеју бити дубље од висине коцке. Обратити пажњу да се листови салате у основи не загрну земљом, јер то може бити штетно за биљку.

Температура у пластеницима

Пожељно је да се температура током дана креће између 12 и 15 степени, а да ноћу буде виша од +5 ºЦ. Вентилација је обавезна, посебно при високим температурама, јер високе температуре проузрокују да салата ствара меке и растресите главице које су подложне нападу болести.

Заливање


Обавља се по потреби сваких 7-8 дана са 10 л воде/м2. Заливање се обавља у јутарњим сатима после чега је обавезно објекат добро проветрити.

Окопавање

Прво окопавање се обавља 6-7 дана након садње, плитко 2-3 цм, како би се разбила покорица. Наредна, једно до два, окопавања се обављају док салата не покрије земљу.

Прихрањивање


Када биљке развију 6-7 листова прва прихрана се обавља и то НПК водотопивим ђубривом са наглашеном азотном компонентом. Током вегетације обавља се још једна прихрана истом комбинацијом, али уз обавезно спирање чистом водом.

Заштита паприке од болести и штеточина

Заштиту зелене салате од болести и штеточина треба обављати одмах после расађивања.

Треба нагласити да је салата јако осетљива на поједине болести, а неретко је нападају биљне ваши и пужеви голаћи.

Заштиту хемијским препаратима треба вршити редовно током вегетације салате превентивно,јер када се јаве болести, лечење усева је готово немогуће.

Код коришћења хемијских препарата треба водити рачуна о каренци препарата, јер салата има веома кратку вегетацију.

Берба и амбалажа

Салата се пакује у картонску амбалажу и то максимално у 2 реда, 2×12 комада. Бербу обављати рано ујутро или пред вече.

poljosfera.rs

Производња салате у пластеницима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedna žena, pod imenom Lama je na Tik Toku, pokazala kako pomoću jednostavnog trika da uvek imate odličnu salatu i svežu salatu koja može trajati i do mesec dana.

Meksička salata je veoma zdrava, a njene nutritivne i vitaminske vrednosti zavise od njenog sastava.

Isplanirali ste druženje uz roštilj na otvorenom, ali hranu je teško održati svežom i hladnom. Povrće, voće i salate obično svi držimo u frižideru, ali o prirodi to nije moguće.

Pripremite sebi lagan prijatan obrok koji će vas zasititi, a ujedno će te uneti i zdrave namirnice.

Salata čiji recept vam predstavljamo je idealna za jačanje imuniteta, ali i sve one koji se oporavljaju od srčanog i moždanog udara. Potrebni su vam listovi maslačka i jagorčevine.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета