Жиреви су недовољно искоришћени плодови шуме

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Жир је доступан у великим количинама, али недовољно искоришћен шумски плод. Од њега се може правити брашно које се може користити за исхрану људи.

Жиреви су плодови храста који је веома заступљен у Србији. Овај шумски плод је богат мастима, угљеним хидратима, протеинима, минералима и витаминима. Жиреви од различитих сорти ће наравно имати међусобне разлике у укусу и саставу, па је тако жир црвеног храста богатији танинима и горчи од жира храста лужњака који је слађи. Сви су јестиви али захтевају претходну обраду.

Први корак је уклањање танина који могу створити проблеме у дигестивном тракту и који дају горчину жиру. Генерално, они се могу испрати из жирева на два начина - топлим и хладним методом.

Хладна вода чува хранљивост

Хладни метод подразумева испирање у хладној води. Воденичари су практиковали да очишћене и уситњене жиреве ставе у платнени џак који потом спусте у реку која је чиста и брзог тока. На тај начин река обави испирање за нас. Овај процес траје и по неколико дана, у зависности од количине танина која је присутна у жиревима и колико су жиреви уситњени. Жиревима треба уклонити, поред љуске и опну.

Уколико то радите код куће, држите очишћене и уситњене жиреве у посуди са водом, а воду мењајте док год мења боју. Танини дају црвенкасто-браон боју води.

Хладно испирање може потрајати и недељу дана, али брашно добијено од жирева који су на овај начин испрани има своје предности. Пре свега, нема потребе додавати му друго брашно као везивну супстанцу јер је скроб присутан у изворном облику.

Топлота утиче и на остале хранљиве материје

Топли метод је бржи у уклањању танина, али висока температура утиче и на остале супстанце, пре свега скроб. Због тога се брашну које је на овај начин добијено мора додати друго брашно, као што је пшенично, као везивна супстанца. Предност овог метода је лакше уклањање опни са жирева јер она спадне сама током кувања.

У дубок суд ставите очишћене и уситњене жиреве и додајте воду. Однос жирева и воде треба да износи 1:2. Жиреве ставите у хладну воду и полако загревајте. Воду треба мењати када добије тамну црвено-браон боју. Жиреве у обојеној води треба процедити и вратити у други суд у коме је спремна кључала вода. Цео процес се завршава када вода престане да мења боју током кувања.
После испирања танина жиреви се могу јести и користити као замена за сецкане орахе и лешнике. Ако желите да правите брашно такође имате избор између хладног и топлог метода. У овом кораку хладни метод подразумева сушење испраних жирева природно, на сунцу, и наравно, дуже траје. За убрзан процес можете их сушити у рерни, али на што нижој температури јер је циљ осушити, а не испећи их. Када се осуше, жиреви се мељу и добијамо брашно од жирева које можемо користити у кухињи.

Додатно печење жирева има и својих предности. Испране уситњене жиреве можемо додатно испећи у рерни или у сувом тигању. Овако третирани, жиреви су тамније боје и имају укус сличан кафи и печеном кестењу. Ако их додатно уситнимо, можемо их користити као замену за кафу.

Izvor: agromedia.rs

Жиреви су недовољно искоришћени плодови шуме

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije raspisalo je Javni konkurs za dodelu sredstava za sufinansiranje realizacije projekata pošumljavanja u cilju zaštite i očuvanja predeonog diverziteta u 2023. godini.

Šuma u blizini Chatilliona, malog mesta u Belgiji, je gotovo 70 godina bila dom napuštenim vintage automobilima.

Žir je izuzetno lekovit i sjajno utiče na poboljšanje funkcije rada štitne žlezde, te jača krvnu sliku.

Za zdrav i dugovečan život čovek je predodređen da se okrene prirodi i koristi njene blagodati. Žir je prirodan, organski proizvod, što znači da je nastao bez upotrebe hemijskih preparata u toku razvoja, sazrevanja, skladištenja i prerade za ljudsku ishranu. U nastavku saznajte kako ga možete koristiti na nesvakidašnji način.

Obim radova sprovedenih na seči drveta u Republici Srbiji u 2020, u odnosu na prethodnu godinu, smanjen je za 6%.

Za strogi rezervat prirode proglašena je šuma Kalenić koja se nalazi između Juhora i Gledićkih planina. Na taj način postala je zaštićeno područje od izuzetnog značaja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета