Први аутоматски противградни систем у Србији штитиће подручје 13 општина

ИЗВОР: Принт Сцреен Јутјуб

ИЗВОР: Принт Сцреен Јутјуб

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић данас су обишли први аутоматски систем противградне заштите у радарском центру РХМЗ-а код Ваљева у чију изградњу и опремање је уложено 308 милиона динара.

Центар аутоматски у скраћеном времену дејства управља противградним ракетама са 99 лансирних позиција и штити подручје 13 општина односно више од 560.000 хектара површине са успешношћу од 70 процената заштите од града, речено је данас приликом обиласка аутоматског противградног система у радарском центру Ваљево.

Министар Недимовић објаснио је да је радарски центар код Ваљева сада дигитализован, па је брзина реакције до испаљивања 20 секунди када се противградним ракетама може гађати 16 циљева.

Градоносни облаци Србији најчешће долазе са запада па је, објаснио је Недимовић, важно улагање из Србије у 25 станица од Власенице до Руда у Републици Српској како би се благовремено дејствовало и избегао град и штете у значајном воћарском крају у Србији уз Дрину.

Председница Владе Републике Србије истакла је да је аутоматски систем противградне заштите веома важна ствар као једно од системских стратешких улагања како би пољопривредна производња била ефикаснија а приноси већи.

На успостављању аутоматске противградне заштите предано се и стручно ради од 2016. године и сада стижу резултати, рекла је Брнабић и додала да су оваквих системи требали Србији деценијама уназад, да се причало, а није ништа урадило. „Ово је први аутоматизовани радарски центар у Јужној Европи“, истакла је председница Владе.

У буџету за следећу годину издвојено је 600 милиона динара, па ће аутоматизација противградне заштите бити настављена на Фрушкој гори, Ужицу и Букуљи.

izvor:minpolj.gov.rs

Први аутоматски противградни систем у Србији штитиће подручје 13 општина

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlada Srbije dozvolila je izvoz 150.000 tona pšenice, 150.000 tona kukuruza i 20.000 tona brašna mesečno, dok je za rafinisano suncokretovo ulje mesečna kvota 8.000.000 litara. Nadležni napominju da je izvoz pušten jer svega ima dovoljno.

Poljoprivrednici su prvi put ministru poljoprivrede Branislavu Nedimoviću uputili poziv sa protesta koji je održan 11. februara, rekavši da oni neće dolaziti u Beograd, ali da očekuju da ih on poseti u Šapcu.

Pokret „1 od 5 miliona“ saopštio je danas da je izjava ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića da „skok cene ulja na mesečnom nivou nije ni pola espresa u kafiću“ vrhunski bezobrazluk.

Posle tri decenije, pileće meso iz Srbije naći će se od Nove godine na tržištu Evropske unije, dok svinjsko meso čeka poslednju kontrolu u februaru. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je za RTS da se dogovaraju o izvozu u Vijetnam svega što inače ostaje i baca se – repova, ušiju, papaka.

Nova zakonska rešenja koja su u pripremi u oblasti penzijskog osiguranja poljoprivrednika "napraviće revoluciju", najavio je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Sa leskovačkim proizvođačima paradajza u selu Svirce sastao se ministar poljoprivrede Branislav Nedimović koji je najavio pomoć države u rešavanju njihovih problema.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета